Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego – znajdujące się w tym samym budynku co Muzeum Narodowe w Warszawie – dysponuje jednym najciekawszych zbiorów i kolekcji o charakterze wojskowym i militarnym. Funkcjonuje od 1920 roku z przerwą na czas II wojny światowej, gromadząc często unikatowe w skali całej Polski eksponaty o charakterze nie tylko historycznym, ale i patriotycznym. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie to zdecydowanie obowiązkowy punkt wycieczki po stolicy.

Powstanie muzeum

Muzeum powstało dzięki inicjatywie samego Józefa Piłsudskiego i otworzyło swoje drzwi 22 kwietnia 1920 roku. Przeniesione na obecne miejsce w 1933 roku stale powiększa swoje kolekcje, ściągając eksponaty z całego kraju i korzystając z pomocy prywatnych darczyńców. Do czasów II wojny światowej zebrano aż 60 tysięcy eksponatów, z czego większość została rozkradziona przez Niemców. Po wojnie odzyskano zaledwie 2/3 zbiorów.

Muzeum Wojska Polskiego w czasach komunizmu prezentowało również ekspozycje związane z działalnością Armii Czerwonej. Dzieje polskiego oręża były często przemilczane lub przedstawiane w sposób mający bardziej ośmieszyć polskie wojsko na przestrzeni wieków, niż ukazać jego potęgę. Zmieniło się to dopiero w latach 80-tych XX wieku, gdy ekspozycje skupiły się przedstawieniu 1000-letniej historii wojskowości naszego kraju i zaprezentowano zbiory pochodzące między innymi z czasów średniowiecznych.

Ekspozycje muzealne

W Muzeum Wojska Polskiego działają trzy rodzaje ekspozycji – dwie stałe, z czego jedna zewnętrzna, a także jedna wystawa czasowa, zmieniania regularnie co kilka miesięcy często prezentująca eksponaty wypożyczone z innych muzeów. Najpopularniejsze zbiory zawierają szable, broń białą i palną, buzdygany, miecze, napierśniki, całe komplety zbroi (w tym husarskich), hełmy, mundury, siodła, dokumenty wojskowe, książki, a nawet fotografie. Muzeum dysponuje również czołgami, samolotami oraz artylerią wystawioną w zewnętrznych ekspozycjach.

Zwiedzanie

Muzeum czynne jest przez cały rok oprócz poniedziałków i wtorków, w godzinach 10:00-16:00, zamknięte jest w święta kościelne i państwowe oprócz 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. W czwartek obowiązuje bezpłatne wejście, w pozostałe dni koszt biletów wynosi 15 zł normalny i 8 zł ulgowy, dodatkowo płatne jest wypożyczenie audioprzewodnika. Za 3 zł można również zakupić bilet uprawniający do wejścia do czołgu lub samolotu. Więcej informacji można poczytać na stronie: http://www.muzeumwp.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie