Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cmentarza Żydowskiego w Warszawie

Cmentarz Żydowski w Warszawie

Cmentarz żydowski na Woli nie tylko miejsce pochówku i spoczynku zmarłych, ale cenny – zwłaszcza ze względów historycznych – zabytkowy obiekt. Jest największym w całym województwie mazowieckim oraz drugim co do wielkości w całym kraju. Charakteryzuje się rozległą powierzchnią 33,5 hektarów, na których umieszczono ponad 200 tysięcy charakterystycznych dla kultury żydowskiej nagrobków, zwanych inaczej macewami.

Największa żydowska

Ciekawostką jest fakt, że cmentarz nie jest jednolity, lecz podzielony na części: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą, porządkową, gettową oraz wojskową. W obrębie ortodoksyjnej części ta również została podzielona na oddzielone miejsca przeznaczone dla kobiet i dla mężczyzn - raczej nie spotkamy się tutaj z pochówkiem całej rodziny w jednym miejscu. Oprócz miejsc wyznaczonych na pochówek ludzi, wyznaczono także specjalną część przeznaczoną do chowania świętych ksiąg o niebywałym znaczeniu religijnym dla Żydów.

Macewy, czyli żydowskie nagrobki są bardzo indywidualne. Różnią się ze względu na płeć, wykonywany zawód, status społeczny oraz zasługi dla społeczności. Ci, którzy zainteresowani są tą tematyką na pewno zauważą, że pewne symbole umieszczone na macewach odpowiadają poszczególnym rodom. W związku z tym, rzadko kiedy można natrafić na dwa identyczne nagrobki. Ponad 200 tysięcy charakterystycznych nagrobków umożliwia bliższe zapoznanie się z żydowską kulturą i daje pogląd na to, jak wyglądają nekropolie żydowskie.

Lokalizacja

Cmentarz żydowski na Woli znajduje się na Warszawskich Powązkach i wyróżnia się na tle innych cmentarzy typowych dla innych wyznań. Jest wciąż używany przez społeczność żydowską zamieszkującą Warszawę.

Godziny otwarcia

Cmentarz można odwiedzić w ciągu dnia w każdym dniu tygodnia. Jest miejscem publicznym, tak więc nie ma żadnych opłat za wstęp. Wkraczając na teren cmentarza warto pamiętać o tym, żeby właściwie zachowywać się w miejscu spoczynku.

Polecane obiekty w pobliżu Cmentarza Żydowskiego w Warszawie