Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Witrażu w Krakowie

Muzeum Witrażu w Krakowie

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie łączy pracownię witrażu założoną w 1902 roku oraz muzeum, które zostało zorganizowane wokół niej. Siedziba muzeum znajduje się przy al. Zygmunta Krasińskiego 23 w zabytkowej kamienicy. Muzeum mieści się w budynku wzniesionym z inicjatywy właściciela Zakładu Gabriela Żeleńskiego. Kamienica została zaprojektowania tak, aby idealnie odpowiadała potrzebom pracowni witrażowej. W pracach projektowych pomagał krakowski architekt Ludwik Wojtyczko. Siedziba Muzeum Witrażu zachowała oryginalny wystrój i układ wnętrz, gdzie nadal panuje atmosfera prawdziwej pracowni z przełomu wieków. Po tym względem budynek jest ewenementem na skalę światową.

Żywe muzeum

Muzeum Witrażu powstało w 2004 roku i zostało założone przez Piotra Ostrowskiego. Przy jego tworzeniu wykorzystano nowatorską koncepcję żywego muzeum. Przestrzeń, która została udostępniona turystom nadal bezpośrednio łączy się z działającą pracownią witrażową, gdzie artyści pracują nad swoimi dziełami. Odwiedzający muzeum mogą więc obejrzeć gotowe eksponaty oraz poznać tajniki tworzenia witraży, obserwując krok po kroku jak wygląda realizacja takiego projektu.

Ekspozycje

W muzeum znajdują się ekspozycje, które prezentują historyczne i współczesne witraże. Krakowski Zakład Witrażów posiada bardzo bogate archiwum, w którego skład wchodzi wiele rysunków, szkiców oraz gotowych dzieł. Zbiory krakowskiego muzeum to najbogatsza kolekcja związana ze sztuką witrażową na terenie kraju. W muzeum można zobaczyć także ciekawe wystawy czasowe.

Apollo Spętany

Częścią misji muzeum jest popularyzowanie polskiego dziedzictwa witrażowego. W ramach realizacji tych celów placówka podjęła się rekonstrukcji wybitnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Decyzję o rekonstrukcji witrażu Apollo Spętany podjęto w 2016 roku. Zadaniem projektu jest wierne odtworzenie dzieła, które zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu prac Apollo Spętany zostanie udostępniony szerokiej publiczności.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia: wtorek-sobota od 12:00 do 18:00. Ceny biletów: ulgowy 20 zł, normalny 27 zł, rodzinny 20 zł. Szczegóły dostępne są pod adresem www: http://muzeumwitrazu.pl/language/pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Witrażu w Krakowie