Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum w Elblągu

Muzeum w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu znajduje się na terenie Podzamcza, czyli dawnego Zamku Krzyżackiego, który niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów, ponieważ w 1454 roku został zburzony przez okolicznych mieszkańców. Muzeum obecnie mieści się w dwóch budynkach: w dawnej słodowni oraz gimnazjum, które powstało w 1458 roku. Licznie przeprowadzane badania archeologiczne cały czas dostarczają muzeum nowych odkryć oraz eksponatów, które koniecznie należy zobaczyć, aby poznać historię tego miasta.

Główną część zbiorów muzeum stanowią eksponaty pochodzące z Elbląga, Pomorza oraz Żuław a wśród najciekawszych należy wyróżnić przede wszystkim: barokowe meble elbląskie, okulary z XV wieku, wyroby złotnicze, cynowe naczynia pochodzące z przełomu XVI i XVIII wieku, lokalne starodruki i plany miasta, elbląska i holenderska ceramika biała, a także dokumenty i pamiątki po tutejszych osadnikach.

Historia

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu powstało w 1954 roku uchwałą Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Roku Jubileuszowego Miasta Elbląg. Pierwsze zbiory pochodziły wówczas z dawnego Muzeum Miejskiego, a jeśli chodzi o siedzibę, to mieściło się ono wtedy przy ulicy Wigilijnej. W początkowych latach muzeum działało bez osobowości prawnej, dlatego też konieczne było przekazanie go Ministerstwu Kultury i Sztuki co miało miejsce w 1955 roku.

Z uwagi na nie najlepszy stan ówczesnego budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu postanowiło przenieść zbiory do dawnego gmachu gimnazjum, które było wtedy częścią Podzamcza. Miało to miejsce w 1973 roku, natomiast w 1987 roku do użytku muzeum oddano również budynek tzw. Podzamcza. Jeśli chodzi o obecne zbiory muzeum, to pochodzą one głównie z Muzeum Miejskiego, które zostało założone w 1864 roku. W skład zbiorów wchodzą również eksponaty powojenne oraz zabytki z badań archeologicznych, które przez cały czas prowadzone są w mieście, a zwłaszcza w Wikińskiej Osadzie Truso, a także na gockim cmentarzysku w Weklicach.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

  • piątek-środa 10:00-18:00
  • czwartek 12:00-20:00
  • poniedziałek nieczynne

Ceny biletów: wstęp do muzeum jest bezpłatny, zwiedzanie z przewodnikiem to koszt 30 zł

Więcej szczegółów znajduje się pod adresem: http://www.muzeum.elblag.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum w Elblągu