Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bażantarni w Elblągu

Bażantarnia w Elblągu

Na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, w administracyjnych granicach Elbląga, na powierzchni prawie 400 ha znajduje się przepiękny zabytkowy park leśny zwany Bażantarnią. To wyjątkowe miejsce jest prawdziwym rajem dla osób szukających odpoczynku na łonie natury.

Historia

Historia tego miejsca sięga aż do początku XVIII wieku, kiedy to nazywane wówczas Vogelsangiem, stało się ostoją wypoczynkową elblążan. W tamtych czasach Bażantarnia była podzielona na dwie części. Jedna z nich była użytkowa i spełniała głównie funkcję rekreacyjną. Druga natomiast była częścią chronioną, pełniącą funkcję gospodarczego zaplecza ówczesnego miasta. W 1811 roku w oddano tu do użytku pierwszą karczmę wybudowaną przez Augusta Abbega funkcjonującą do dnia dzisiejszego pod nazwą "Restauracja Myśliwska". Na terenie Bażantarni powstała również druga restauracja – Thumberg, jednak w latach 50. XX wieku została rozebrana.

1913 to rok, w którym miejsce to zostało włączone w granice administracyjne Elbląga. Z tym rokiem elbląski magistrat przejął opiekę nad parkiem, tym samym budując mostki, charakterystyczne obiekty i wyznaczając szlaki turystyczne. Bażantarnia swoją nową nazwę zyskała po II wojnie światowej, kiedy nowi mieszkańcu Elbląga zauważyli mnogość bażantów w okolicznych lasach.

Atrakcje i szlaki turystyczne

W Bażantarni znajduje się kilka bardzo interesujących zabytków, przyciągających turystów nie tylko z okolic Elbląga, ale i z całego kraju. Poza wspomnianą wyżej Restauracją Myśliwską są to między innymi: muszla koncertowa, młyn wodny na rzece Kumieli oraz Pałac Augusta Abbega. Na terenie rośnie także pięć starych dębów uznanych za pomniki przyrody. W korycie Srebrnego Potoku możemy natomiast zobaczyć Diabelski kamień- głaz narzutowy również będący pomnikiem przyrody. Inną atrakcją znajdującą się na terenie Bażantarni jest wyciąg narciarski na Górze Chrobrego stanowiący prawdziwą gratkę dla fanów zimowego szaleństwa. Przez park przechodzi wiele szlaków turystycznych. Są to trasy takie jak: czerwony Szlak Kopernikowski, niebieski szlak Okrężny, zielony szlak "Ścieżka Jaszczurek" oraz żółty Szlak Okólny.

Polecane obiekty w pobliżu Bażantarni w Elblągu