Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kanał Elbląski

Noclegi w pobliżu Kanału Elblaskiego

Kanał Elbląski

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się prawdziwy cud hydrotechniki – Kanał Elbląski będący żeglowną drogą wodną, a zarazem świetną atrakcją turystyczną budowaną na przestrzeni 16 lat.

Najważniejsze informacje

Kanał Elbląski stanowi połączenie Drwęcy z jeziorem Druzno oraz Jeziorak, a także dzięki rzece Elbląg z Zalewem Wiślanym i poprzez Nogat, Wisłę i Kanał Jagielloński z Bałtykiem. Jego długość to prawie 85 km, a różnica poziomów sięga 100 m. Teren Kanału Elbląskiego został objęty ochroną prawną ze względu na swoje walory przyrodnicze oraz kulturowe (Obszar Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego).

Historia

Historia Kanału Elbląskiego sięga XIX wieku, kiedy to na terenie Mazur zaczął rozwijać się drobny przemysł. W tym czasie niezwykle popularną stała się sosna taborska, gdyż wykonywano z niej maszty. Zapotrzebowanie przemysłu szkutniczego na ten surowiec wiązało się z koniecznością połączenia Prus z Morzem Bałtyckim. Nad projektem kanału pracowano już w 1837 roku, jednak budowa ruszyła dopiero 28 października 1844 roku. Kanał Elbląski oddano do użytku w 1860 roku. W dzisiejszych czasach służy on głównie żegludze statków białej floty, kursujących pomiędzy Elblągiem a Ostródą.

Od 2011 roku do sierpnia 2015 roku prowadzona była rewitalizacja kanału, podczas której przebudowano wszystkie pochylnie, umocniono brzegi i odmulono dno wodnego szlaku. Obecnie szlak jest otwarty i stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną dla przyjeżdżających tu turystów. Choć płynięcie statkiem może wydawać się dość nudną alternatywą na spędzenie wolnego czasu, to w rzeczywistości jest to coś, czego warto doświadczyć przynajmniej raz w życiu. Płynąc Kanałem Elbląskim turyści mogą podziwiać niesamowitą przyrodę tego miejsca. Jest to świetna, relaksująca i uspokajająca możliwość spędzenia wolnego czasu.

Przydatne informacje

Rejsy po Kanale Elbląskim zazwyczaj zaczynają się w okolicach marca. W sezonie organizowane są kilka razy dziennie. Cena biletu zależy głównie od wieku turysty, a także miesiąca. Waha się ona od 20 do 110 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Kanału Elblaskiego