Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Mikołaja w Elblągu

Kościół Św. Mikołaja w Elblągu

W samym środku elbląskiego Starego Miasta, przy rynku, na przeciwko miejskiego ratusza stoi jeden z najwyższych polskich obiektów sakralnych – katedra św. Mikołaja. Miejsce, które naprawdę warto odwiedzić podczas pobytu w Elblągu.

Historia

Rozpoczęcie budowy świątyni najprawdopodobniej miało miejsce w 1240 roku. Już wtedy nadano jej wezwanie św. Mikołaja, który w kościele katolickim uważany jest za patrona kupców i żeglarzy. Pierwszy etap budowy kościoła ukończono w 1284 roku, jednak w dalszych latach systematycznie go rozbudowano i przebudowywano. Jeszcze w XIII wieku powiększony został od strony wschodniej. W 1364 roku na wysokiej wieży został zawieszony dzwon, natomiast w 1397 roku kościół dostał organy. Niestety w 1777 roku świątynia została uszkodzona podczas pożaru. W następnych latach przeprowadzono jej odbudowę, jednak nie była to jedyna trudna chwila w historii katedry św. Mikołaja, podczas II wojny światowej została ona bowiem ponownie zniszczona. Dzisiejszy kształt kościoła jest skutkiem powojennej odbudowy z 1948 roku. W 1992 roku kościół przemianowano na katedrę.

Wyposażenie świątyni

Katedra posiada nietypową orientację, bowiem odchylona jest ona od osi (tzw. odchylenie wschód-zachód). Można z tego wywnioskować, iż dawniej miała ona rzut w kształcie litery "L", który symbolizować miał Jezusa Chrystusa leżącego w grobie. Po II wojnie światowej zlecono odbudowę katedry. Wtedy to przywrócono jej trójdzielny dach i taki sam strop posiadający żelazobetonową konstrukcję wygiętą ku górze. Dziś kościół posiada jedną 97-metrową wieżę, która stała się jego głównym symbolem. Wieża ta posiada hełm pokryty miedzianą blachą.

Wewnątrz świątyni znajduje się pięcioprzęsłowa hala, którą dzielą trzy nawy. W nawach bocznych podziwiać możemy trzy przepiękne kaplice. W zakrystiach znajdziemy natomiast gwiaździste sklepienia reprezentujące styl gotycki. Do korpusu katedry od północy i południa przylegają kruchty. Z pewnością jednak prawdziwą perełką kościoła jest trójkolumnowy portal, którego zwieńczeniem są ostre łuki i reliefy pochodzące z XIII wieku. Katedra św. Mikołaja w Elblągu ma na wyposażeniu wiele bardzo cennych przedmiotów. Jednym z nich jest brązowa chrzcielnica wykonana przez samego Bernhausera w 1387 roku. Na uwagę zasługują także drewniane figury apostołów, ołtarz Trzech Króli oraz wielka rzeźba świętego Mikołaja wykonana w stylu gotyckim.

Ciekawostki

Z katedrą św. Mikołaja w Elblągu wiąże się kilka ciekawostek. Z pewnością dość interesującym faktem jest to, iż kościół został odwiedzony przez samego Mikołaja Kopernika, który był uczestnikiem sądu kościelnego podczas sprawy rozwodowej. Nie każdy również wie, iż w świątyni znajduje się pamiątkowa tablica królów Polski, którzy gościli w Elblągu.

Praktyczne informacje

Dla turystów największą atrakcją tego miejsca jest wejście na wieżę świątyni. Można to uczynić za darmo od wtorku do piątku w godzinach 10.00-17.00, w sobotę 10.00-14.00 i w niedzielę 14.00-17.00. Więcej informacji znajduje się na stornie: http://www.katedra.elblag.opoka.org.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Mikołaja w Elblągu