Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Świerka Istebniańskiego w Istebnej

Muzeum Świerka Istebniańskiego w Istebnej

Muzeum Świerka Istebniańskiego powstało przy szkółce leśnej Wyrchczadeczka. Zbiory Muzeum obejmują materiały historyczne i naukowe na temat świerka odmiany istebniańskiej, a także dotyczące kultury i historii Beskidu Śląskiego. W pobliżu szkółki znajduje się również drzewostan pokazowy. Placówka powstała w 2001 roku i działa przy Regionalnym Banku Genów Świerka.

Ekspozycja

Muzeum prezentuje historię beskidzkich drzewostanów świerkowych oraz ukazuje cykl wzrostowy świerka istebniańskiego. Można zobaczyć rozwój tych roślin od fazy nasiona po okazy pokazowe. W muzeum można także dowiedzieć się więcej na temat cech drewna tej odmiany świerka, które jest wykorzystywane między innymi do wytwarzania ludowych instrumentów. Drewno pozyskiwane z istebniańskich świerków znajduje zastosowanie jako materiał rezonansowy. Świerki rosnące w okolicy Istebnej uznawane są za najlepsze tego typu drzewostany nasienne na terenie Europy. Poza działalnością wystawienniczą muzeum zajmuje się także organizowaniem imprez i prelekcji tematycznych.

Woliera pokazowa

W 2002 przy muzeum powstała Pokazowa Woliera Głuszców. W ramach tego projektu można zapoznać się ze zwyczajami tych interesujących ptaków. Zwiedzający mają niepowtarzalną okazję obejrzenia na żywo cietrzewi i głuszców, zapoznania się z prezentacjami multimedialnymi i filmami na temat tych rzadkich ptaków oraz ogólnej ochrony przyrody. Celem istnienia woliery jest ochrona i rekonstrukcja gatunkowa, a także promowanie unikalnych walorów przyrodniczych, które wyróżniają beskidzkie lasy.

Bank Genów Świerka

Regionalny Bank Genów Świerka wchodzi w skład Karpackiego Banku Genów. Zadaniem tej placówki jest ochrona genetycznej wartości lasów świerkowych i zachowanie jej dla kolejnych pokoleń. Działa tutaj przechowalnia nasion, laboratorium, a także plantacja, gdzie można pobrać niezbędny materiał do rozmnażania świerka. Zainteresowanie istebniańskim świerkiem zaczęło się jeszcze przed II wojną światową, kiedy eksperci ze Szwecji szukali odmiany tego drzewa cechującej się szybkim wzrostem, pięknym pokrojem i dużą odpornością na choroby. Odmiana rosnąca w okolicy Istebnej spełniała wszystkie te wymagania.

Godziny otwarcia

Muzeum Świerka Istebniańskiego czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-13:00. Placówkę można także zwiedzać w innych godzinach, ale należy to wcześniej ustalić telefoniczne z pracownikami muzeum.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Świerka Istebniańskiego w Istebnej