Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Centrum Pasterskiego w Istebnej

Centrum Pasterskie w Istebnej

Centrum Pasterskie znajduje się w Koniakowie, około 5 kilometrów od Istebnej. Obejmuje bacówkę i gazdówkę, na zwiedzających czeka również wystawa pasterska. Można tutaj zobaczyć oczywiście także zwierzęta pasterskie – owce, krowy i kozy.

Wypas owiec

Obecnie Centrum Pasterskie zajmuje się wypasem 1200 owiec. Wypas odbywa się w formie gospodarki szałaśniczej i prowadzony jest na kilku różnych halach. Jest to tradycyjny sposób, który polega na łączeniu zwierząt kilku właścicieli w jedno stado. Wypas odbywa się na halach wysokogórskich. Tereny należą do kilkuset właścicieli, ale nie grodzi się ich, żeby owce mogły się swobodnie przemieszczać i samodzielnie wybierać najlepsze trawy. Dzięki temu mleko osiąga wysoką jakość. Jest to tradycyjny sposób organizacji wypasu, funkcjonujący w Karpatach praktycznie od zawsze. Odwiedzający mogą obejrzeć owce przebywające na halach, a także zajrzeć do gazdówki, gdzie można nakarmić krowy i kozy.

Wystawa pasterska

Wystawa obejmuje bogaty zbiór różnych narzędzi pasterskich, w tym sprzęty, które znajdują codzienne zastosowanie we współczesnych bacówkach oraz narzędzia historyczne. Są to między innymi kotły, ferule, puciery, czerpaki, drewniane formy do produkcji serów, a także wiele innych naczyń. Odwiedzający mogą ponadto obejrzeć wystawę fotograficzną, dowiedzieć się więcej na temat tradycji i obrzędów, które są nadal żywe na terenie Beskidów i lepiej poznać życie, które toczy się na hali.

Edukacyjna ścieżka i programy

W Centrum Pasterskim warto zapoznać się ze ścieżką edukacyjną, która prezentuje przerób wełny i runa owczego. Ścieżka przestawia nowoczesne oraz starodawne technologie. Zwiedzający mogą dokładnie obejrzeć wszystkie eksponaty, a także dotykać narzędzi przeznaczonych do obróbki wełny i spróbować samodzielnego przędzenia, gręplowania, tkania na krosnach, zwijania i filcowania.

Centrum Pasterskie zajmuje się również organizowaniem interesujących prelekcji. Obejmują one między innymi proces klagania mleka, czyli wyrób tradycyjnego bundzu z zastosowaniem oryginalnych drewnianych naczyń.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia centrum: maj-wrzesień 9:00-19:00, październik-kwiecień 10:00-18:00.

Polecane obiekty w pobliżu Centrum Pasterskiego w Istebnej