Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kurnej Chaty Kawuloków w Istebnej

Kurna Chata Kawuloków w Istebnej

Kurna Chata Kawuloków to budynek wykonany całkowicie z drewna, datowany na rok 1863. Mieści się pod adresem Wojtosze 824 w Istebnej na obszarze regionu Beskidów oraz Śląska Cieszyńskiego, a także na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Wyjątkowy zabytek pokazujący część historii tych regionów.

Regionalny skansen

Niegdyś zamieszkiwana - dziś eksponuje unikalne obiekty muzealne, są to głównie instrumenty muzyczne oraz inne zabytkowe sprzęty, takie jak gajdy (instrumenty dęte rozpowszechnione niegdyś głównie wśród Węgrów i Słowaków), rogi pasterskie, fujary i wiele innych. Z chatą tą związanych jest wiele ciekawych opowieści, których chętnie słuchają licznie przybywający w te rejony turyści. Wygląd zewnętrzny chaty pozwala wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądały domostwa wszystkich górali.

Tym, co rzuca się w oczy, jest kolor budynku - ciemny, niemalże czarny oraz charakterystyczny w zasadzie tylko dla góralskich chat dach, który ciągnie się prawie aż do ziemi. Specjalna budowa takich dachów miała na celu jak najszybsze pozbywanie się śniegu z góry chat, ponieważ zbyt wielkie opady zalegające na dachach poziomych doprowadzałyby do ich zawalenia się i zagrożenia życia domowników.

Wnętrze

Budowla jest kryta gontem, w środku znajdują się tylko dwie izby i łącząca je sień. W jednej z izb znajdował się dymny piec, za pomocą którego ogrzewano praktycznie cały budynek. By uniknąć wówczas obowiązujących podatków za posiadanie komina - cały dym z pieca uchodził wewnątrz tej izby, stąd też nazywaną ją także "czarną". Obecnie wewnątrz Kurnej Chaty Kawoluków możemy podziwiać nie tylko stary, dość dobrze zachowany piec, ale również tradycyjny wystrój oraz sprzęty wykorzystywane dawniej na na co dzień przez mieszkańców, np. żarna służące do produkcji mąki. Ciekawostką jest, że kurną chatą już od lat opiekuje się rodzina Kawuloków, a tradycja utrzymywania i troszczenia się o budynek przechodzi w tej rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Podstawowe informacje

Kurna Chata udostępniona jest do zwiedzania przez cały rok zarówno dla turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Grupy zorganizowane mogą chatę zwiedzać w następujących dniach i godzinach: poniedziałek - piątek 9:00 – 14:30, sobota - niedziela 10:00 – 16:00. Indywidualni turyści mogą chatę zwiedzać przez cały tydzień w godzinach 12:00 – 13:00. Ceny biletów do uzgodnienia telefonicznie. Więcej szczegółów pod adresem www.chatakawuloka.eu

Polecane obiekty w pobliżu Kurnej Chaty Kawuloków w Istebnej