Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu

Muzeum powstało w 2001 roku, na terenie zabytkowej, położonej nieopodal sopockiej plaży willi. Wybudowana ona została w latach 1903- 1908 z polecenia pewnego gdańskiego przedsiębiorcy oraz kupca - Ernsta Augusta Claaszena. Umiejscowienie muzeum w wybudowanej na początku XX wieku willi pozwala dodatkowo wczuć się w klimat minionej epoki, a zwiedzający mogą mieć wrażenie, iż przenieśli się do dawnych czasów i kultury. Muzeum Sopotu organizuje corocznie liczne wystawy, projekty społeczne i edukacyjne, a także kolekcje poświęcone kulturze i historii miasta. Muzeum realizuje swoją misję - popularyzację i gromadzenie wiedzy na temat Sopotu zarówno wśród mieszkańców tego miasta, jak i turystów, a także działalność badawczą i naukową.

Co można zobaczyć?

W Muzeum znajdują się zarówno wystawy czasowe, jak i wystawa stała, która nie podlega zmianom i można ją w dowolnej chwili obejrzeć. W latach 2001 - 2002 muzeum pozyskało od spadkobierczyni rodziny Claaszenów dokumentację wnętrz willi w postaci fotografii. Na podstawie tych zdjęć zostały zrekonstruowane poszczególne pomieszczenia - jadalnia, salon, pokoje gościnne. Wszystkie pomieszczenia zostały zrekonstruowane z zachowaniem jak największej wierności i dokładności, aby jak najlepiej przybliżyć zwiedzającym klimat minionych czasów i jego obyczaje oraz kulturę. w Muzeum zachowała się także część elementów, stanowiących oryginalny wystrój domu - między innymi stolarka okien i drzwi, drewniane żaluzje w oknach, sztukaterie, drewniane stropy i drewniane posadzki, a elektryczne oświetlenie dawnej jadalni. Barokowe meble gdańskie i elektryczne meble są typowe dla gdańskiej kultury XX wieku, zachowały się również stare grafiki angielskie (pochodzące z około 1800 roku), późnobarokowe żyrandole, czy też dekoracyjne upięcia w oknach. Warto zwrócić uwagę na rzadko spotykaną w polskich kolekcjach angielską chłodziarkę do wina, pochodzącą z XVII wieku. W planach Muzeum jest dalsza rekonstrukcja pozostałych części willi.

Na terenie Muzeum odbywają się także wykłady i zajęcia, przybliżające wiedzę dotyczącą życia w minionej epoce. Mogą w nich uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.

Informacje dla zwiedzających

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00, w poniedziałki nie ma możliwości zwiedzania. Ceny za bilet wstępu są zróżnicowane. Najmniej zapłacą osoby w wieku od 6 do 16 lat (bilet kosztuje 1 zł), ulgowy 3 zł, a normalny 5 zł. W niedziele wstęp do obiektu jest bezpłatny dla wszystkich odwiedzających.

Strona internetowa: http://www.muzeumsopotu.pl

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Sopotu