Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Regionalnego w Piwnicznej Zdroju

Muzeum Regionalne w Piwnicznej Zdroju

Muzeum Regionalne w Piwnicznej Zdroju powstało na skutek starań Towarzystwa Miłośników Piwnicznej działającego od 1978 roku. Zbiory składające się na ekspozycję w tym miejscu były początkowo gromadzone z myślą o zorganizowaniu Izby Muzealnej, jednak złożyły się na tak bogaty zbiór, że ich ekspozycja ma miejsce w Muzeum Regionalnym. Mieści się ono w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Ślady przeszłości

W zbiorach Muzeum Regionalnego znajdziemy obecnie ponad 2 tysiące eksponatów przypominających o historii Piwnicznej i jej mieszkańców. Są wśród nich dokumenty, pieczęcie oraz fotokopie przywilejów królewskich nadanych przez Kazimierza III Wielkiego w połowie XIV wieku, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Dzięki zgromadzonym przedmiotom i dokumentom wędrujemy przez całą historię Piwnicznej: od jej czasów najdawniejszych, przez odkrycie leczniczych właściwości tutejszych wód mineralnych, aż do czasów nam współczesnych i osób związanych z miastem na co dzień obecnie.

Kolekcja sprzętu narciarskiego

Szczególnie cenną kolekcją w Muzeum Regionalnym jest bogaty zbiór etnograficzny, obejmujący przedmioty codziennego użytku, narzędzia stosowane przez mieszkańców tych ziem, nazywanych czasami czarnymi góralami oraz eksponaty przypominające dawne obyczaje regionalne i gwarę z tych stron. Kolekcję dawnego sprzętu narciarskiego tworzą przedmioty przywożone z krajów skandynawskich i alpejskich podarowane muzeum przez profesora Zygmunta Bielczyka – prorektora i wykładowcę Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego – związanego silnie z Piwniczną, która przez lata była jego Małą Ojczyzną. Stworzony przez niego zbiór sprzętu narciarskiego jest ewenementem na skalę europejską i należy do największych tego typu na naszym kontynencie.

O innej słynnej rodowitej mieszkance Piwnicznej-Zdroju, aktorce Danucie Szaflarskiej, przypominają pamiątki zgromadzone w placówce m.in. jej piękny portret. Całości ekspozycji dopełnia kolekcja sztuki tworzonej przez miejscowych artystów: rzeźby, rysunki, obrazy wraz ze zdjęciami wszystkich, którzy w Piwnicznej Zdroju mieszkają i tworzą.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia:

  • wtorek 10:00 – 16:00

  • środa 9:00 – 15:00
  • czwartek 12:00 – 17:00

  • piątek 9:00 – 14:00
  • 
sobota 9:00 – 13:00
  • 
niedziela 8:00 – 13:00

Ceny biletów: dorośli 5 zł, młodzież szkolna i dzieci 3 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Regionalnego w Piwnicznej Zdroju