Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Największą muzealną placówką w województwie podlaskim jest Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Pierwotnie swoją siedzibę miało w pałacu Branickich, kolejną siedzibą był pałacyk gościnny przy ulicy Kilińskiego. Obecnie muzeum mieści się w Ratuszu pod adresem Rynek Kościuszki 10 w Białymstoku. Jest to główna siedziba muzeum, w skład której wchodzi siedem innych placówek, w tym: Muzeum Historyczne, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy oraz Muzeum Ikon w Supraślu.

Historia muzeum

Muzeum zostało powołane do życia w roku 1949. Było to wówczas muzeum regionalne, pierwsze w Białymstoku, a po ośmiu latach stało się placówką okręgową. W 1958 roku muzeum zyskało nową siedzibę – odbudowany Ratusz z XVIII wieku. Gwałtowny rozwój muzeum nastąpił w 1973 roku. Powoływano nowe oddziały, tworzono nowe pracownie i ekspozycje, dzięki czemu przez kilkadziesiąt lat w województwie podlaskim powstawały nowe oddziały terenowe.

Atrakcje sezonu letniego

W sezonie wiosenno-letnim organizowane są liczne koncerty kameralne, wystawy rzeźby i sztuki, wernisaże tematyczne oraz spotkania dla osób, które chcą pogłębić wiedzę na temat swojego regionu. Jest to zatem niezwykłe miejsce dla ludzi, którzy interesują się sztuką i kulturą. Podczas specjalnego Jarmarku Świętojańskiego organizowanego przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku można zakupić smakołyki kuchni regionalnej oraz niezwykłe rękodzieło. Jarmark jest imprezą, która promuje ten region i przyciąga co roku setki turystów.

Informacje dla zwiedzających

Główna siedziba Muzeum dla zwiedzających czynna jest w okresie od 1 maja do 31 sierpnia, od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 17:00, przy czym w piątek godzina zamknięcia to 18:00. Natomiast w okresie od 1 września do 30 kwietnia muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 17:00.

Bilet normalny kosztuje 8 złotych, bilet ulgowy 4 złote. Dostępne są również bilety rodzinne za kwotę 16 złotych. Cały cennik można sprawdzić na stronie internetowej muzeum: www. muzeum.bialystok.pl. Znajduje się tam również rozpiska wydarzeń oraz godziny otwarcia poszczególnych placówek. W muzeum możemy podziwiać zarówno wystawy stałe, jak i sezonowe.

Więcej informacji na stronie: www.muzeum.bialystok.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku