Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Centrum im. Ludwika Zamenhofa działa w Białymstoku przy ulicy Warszawskiej 19. Jest to miejsce poświęcone językowi esperanto i jego twórcy, a także historii miasta i regionu. Na miejscu można zobaczyć wystawy stałe i czasowe, organizowane są również liczne wydarzenia kulturalne.

Historia powstania centrum

Instytucja została utworzona na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku. Okazji dostarczył 94. Światowy Kongres Esperanto, który odbywał się w Białymstoku od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku. Oficjalne otwarcie centrum miało miejsce 21 lipca 2009 roku. Początkowo instytucja stanowiła część Białostockiego Ośrodka Kultury. W styczniu 2011 roku została przekształcona w samodzielną placówkę kultury.

Wystawy

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa można zobaczyć wystawy stałe „Białystok młodego Zamenhofa” i „Nie od razu pomnik zbudowano…” poświęcone życiu twórcy esperanto oraz próbom jego upamiętnienia w Białymstoku. Wystawy zainteresują wszystkie osoby, które chcą się dowiedzieć więcej na temat Ludwika Zamenhofa, a także historii miasta.

Instytucja regularnie organizuje wykłady, promocje literackie i dyskusje panelowe. Odbywają się tutaj koncerty, projekcje filmowe oraz przedstawienia teatralne. W ramach swojej działalności Centrum organizuje zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży oraz przeprowadza nowoczesne projekty edukacyjne, np. gra terenowa „Poznaj Białystok”. Wystawy czasowe ukazują wielokulturowe Podlasie, prezentują historię oraz współczesność Białegostoku, a także twórczość artystów związanych z miastem.

Ważny przystanek w Białymstoku

Centrum mieści się w kamienicy, która jest częścią Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego, otwartego w 2008 roku i opracowanego przez grupę studentów oraz doktorantów działających w Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Kamienica została także uwzględniona na Szlaku Esperanto i wielu kultur.

W 2010 roku otwarto w Centrum filię Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego – Esperanto–Libraro. Jest to pierwsza w kraju biblioteka publiczna, która gromadzi zbiory w języku esperanto oraz na jego temat.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10.00-17.00. Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł. Więcej informacji pod adresem: http://www.centrumzamenhofa.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku