Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem eksponatów dokumentujących losy polskich obywateli, którzy zostali zesłani na Sybir oraz osadnictwa Polaków na obszarze Rosji i Związku Radzieckiego. Muzeum upowszechnia wiedzę związaną z tą tematyką i prowadzi badania naukowe.

Historia

Idea utworzenia muzeum narodziła się na początku lat 90-tych XX wieku. Badania w tym zakresie były prowadzone przez różne białostockie instytucje, w tym przez Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Izba pamięci poświęcona dramatycznym losom osób wywiezionych na Sybir powstała w 1998 roku przy kościele Ducha Świętego w Białymstoku. W 2016 roku zakończono budowę budynku przeznaczonego na siedzibę Muzeum. 2 stycznia 2017 nastąpiło otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, położonego przy ul. Henryka Sienkiewicza 26.

Wystawy

Wystawa stała w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przedstawia opowieść o losie Polaków deportowanych w głąb Rosji Sowieckiej w czasie II wojny światowej oraz w czasach późniejszych do 1956 roku. Na wystawę składają się przedmioty osobiste, fotografie i pamiątki. Można zobaczyć na przykład zabrane w pośpiechu przedmioty takie jak książeczka do nabożeństwa, porcelanowa figurka, maszyna do szycia, garstka ziemi zawinięta w kawałek materiału.

Wystawa prezentuje również pamiątki przywiezione z Syberii, np. fufajkę, sowiecki tytoń, pojemnik na żywność zrobiony z kory brzozowej. Celem ekspozycji jest przybliżanie historii Polaków wywiezionych na Sybir oraz zachowanie pamięci o ich zmaganiach. W muzeum dostępne są także wystawy czasowe poświęcone tematyce związanej z deportacją i wywózkami. Instytucja gromadzi opowieści osób, które doświadczyły tego losu.

Muzeum w przestrzeni miejskiej

Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru zajmuje się również organizowaniem różnego rodzaju wystaw plenerowych związanych z historią wschodnich ziem dawnej Rzeczpospolitej oraz z zagadnieniami dotyczącymi Sybiru. Muzeum stara się nawiązać kontakt z odbiorcami wykorzystując w tym celu przestrzeń miejską, na przykład szkoły, skwery i markety.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: wtorek - sobota 9:30–17:00. Szczegółowe informacje można znaleźć na: http://sybir.bialystok.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku