Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Jedna z najstarszych placówek muzealnych, jaka jest Muzeum Narodowe w Warszawie, została założona już w 1862 roku, pierwotnie jako Muzeum Sztuk Pięknych. Ta charakterystyczna, modernistyczna budowla została wzniesiona w latach 20-lecia międzywojennego, 1927-1938, według projektu Tadeusza Tołwińskiego oraz Antoniego Dygata. Poza główną siedzibą znajdującą się w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xaverego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku, a także Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Niestety, znaczna część zbiorów muzeum uległa zagrabieniu w okresie II wojny światowej i niemieckiej okupacji.

Najcenniejsze muzealne skarby

W swoich zbiorach Muzeum Narodowe ma zbiory sztuki starożytnej z Egiptu, Rzymu i Grecji zgromadzone dzięki odkryciom polskich archeologów pod kierownictwem Kazimierza Michałowskiego, malarstwo polskie od XIII wieku, obrazy malarzy zagranicznych, zbiory numizmatyczne oraz rzemiosła artystycznego.

W historii Muzeum Narodowego zapisały się znacząco osiągnięcia jego pracowników, którzy starali się ocalić i zachować oraz stale poszerzać liczbę muzealnych eksponatów. Profesor Stanisław Lorentz w trakcie okupacji niemieckiej ukrył znaczną część zbiorów, a po wojnie podjął akcję rewindykacyjną, odzyskując dzieła sztuki z rąk niemieckich oraz powiększając znacznie zbiory w stosunku do ich liczby przez wojną, profesor Kazimierz Michałowski prowadził archeologiczne wyprawy naukowe na Krymie, w Egipcie, Sudanie, Syrii i na Cyprze, które zaowocowały m.in. stworzeniem Galerii Sztuki z Faras po sensacyjnym odkryciu w tej miejscowości katedry z nubijskimi freskami znajdujących się dzisiaj w dużej liczbie w warszawskim muzeum czy profesor Jan Białostocki będący przez lata kustoszem Galerii Sztuki Obcej i autorem klasycznej pozycji dotyczącej historii sztuki: „Sztuka cenniejsza niż złoto”. Poza galeriami prezentującymi stałe wystawy, Muzeum Narodowe organizuje też wydarzenia czasowe osiągające zazwyczaj ogromny sukces frekwencyjny wśród zwiedzających.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

  • poniedziałki: nieczynne
  • wtorki–niedziele: 10.00–18.00
  • czwartki: 10.00–21.00

Ceny biletów:

  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 10 zł
  • rodzinny – 30 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób)
  • grupowy – 10 zł / osoba (min. 10 osób)
  • za złotówkę – dzieci, uczniowie i studenci do 26 roku życia – 1 zł
  • dzieci do 7 roku życia – wstęp bezpłatny

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Narodowego w Warszawie