Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Narodowego w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Założone w 1919 roku Muzeum Narodowe w Poznaniu nosiło pierwotnie nazwę Muzeum Wielkopolskiego. Jego bogate zbiory pochodzą z kilku historycznych kolekcji, m. in. stworzonej w 1857 przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk kolekcji starożytności polskich i słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskich, darowizn Seweryna Mielżyńskiego również dla PTPN oraz pierwszego niemieckiego Muzeum Cesarza Fryderyka III założonego w Poznaniu w 1894 roku. Muzeum znajduje się przy alejach Marcinkowskiego 9.

Muzealne skarby

Intensywny rozwój Muzeum Wielkopolskie, będące podwaliną dzisiejszego Muzeum Narodowego, przeżyło po odzyskaniu niepodległości. W okresie międzywojennym podzielono jego zbiory na trzy oddziały: Galerią Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Przyrodnicze. Niestety II wojna światowa oraz niemiecka okupacja spowodowała duże straty w zbiorach, których część wywieziona została do III Rzeszy, a część uległa zniszczeniu w trakcie działań wojennych.

Mimo poniesionych strat Muzeum Narodowe w Poznaniu może pochwalić się bogatymi zbiorami m. in. malarstwa zachodnioeuropejskiego (jedyny w Polsce zbiór malarstwa hiszpańskiego oraz bardzo wartościowa kolekcja obrazów autorstwa malarzy francuskich).

Z dziełem Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” związana była, jedna z najgłośniejszych we współczesnych nam czasach, kradzieży dzieła sztuki. Podziwiający obraz bezrobotny murarz posadzkarz z Olkusza poważył się na kradzież obrazu w 2000 roku i ukrył je w mieszkaniu rodziców za szafą, aby mieć je na własność. Poszukiwania obrazu wartego ponad siedem milionów dolarów trwały aż do 2010 roku, kiedy odciski palców człowieka zatrzymanego za długi alimentacyjne okazały się tymi samym, co zdjęte z ram obrazu skradzionego z Muzeum Narodowego. Uszkodzone nieco przez nieudolne wycięcie z ram dzieło Moneta wróciło do Poznania, gdzie do dzisiaj cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających także ze względu na tę wyjątkowo romantyczną historię kradzieży.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - nieczynne
  • wtorek - czwartek 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, od 16 czerwca do 15 września)
  • piątek 12:00 - 21:00
  • sobota - niedziela 11:00 – 18:00

Ceny biletów: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy, 1 zł uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat, wstęp bezpłatny – sobota. Więcej szczegółowych informacji na stronie www.mnp.art.pl/muzeum/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Narodowego w Poznaniu