Noclegi w pobliżu Gór Stołowych
Góry Stołowe
Góry Stołowe są położone w Kotlinie Kłodzkiej pomiędzy Kudową-Zdrojem, Dusznikami-Zdrojem a Radkowem. Na ich obszarze znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych liczący sobie 63,4 km² powierzchni. Pod względem geologicznym wspomniane pasmo górskie składa się z piaskowców, które są wzbogacone dodatkiem margli usytuowanych horyzontalnie. Od tego rozmieszczenia skał wywodzi się nazwa pasma, gdyż są one płaskie niczym blat stołu. To niezwykle malownicze miejsce, które warto odwiedzić.
Płaskie góry
Góry Stołowe są starym górotworem i nie należą do najwyższych, a ich wysokość dochodzi maksymalnie do 919 m n.p.m.. Taką wysokość ma Szczeliniec Wielki. Jest to jednak mało typowa góra z racji płaskiego szczytu. Mimo wszystko jest on kwalifikowany do Korony Gór Polski. Wspomniana przed momentem budowa gór przyczynia się do erozji, co wpływa na ich niebanalne uformowanie. Liczne są tutaj nietypowe formy skalne, a wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim labirynt skalny – Błędne Skały.
Okolice Szczelińca są pełne niezwykle interesujących form skalnych, które swoim kształtem przypominają zwierzęta. Wśród nich najbardziej znane to Kwoka, Głowa Konia bądź też Małpolud. Nie brakuje tam też wąskich i ciasnych szczelin, wśród których na uwagę zasługuje chociażby ta nosząca nazwę Piekiełko.
Szczeliniec
Na wierzchołek Szczelińca prowadzą liczące sobie 700 stopni kręte schody. Są one datowane na początek XIX stulecia i zachowały się praktycznie w niezmiennym stanie do dnia dzisiejszego. Na szczycie Szczelińca zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych, które pozwalają podziwiać całą panoramę Kotliny Kłodzkiej. Znajduje się tam również schronisko, od którego zaczyna się odpłatny odcinek zwiedzania, zawierający w sobie labirynt na wierzchołku Szczelińca.
Zwiedzanie
Wszystkie trasy na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach są udostępnione dla turystów od początku maja. Turyści chcący dostać się na teren Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał zobowiązani są uiścić następujące opłaty: bilet ulgowy – 3,00 zł, zwykły – 7,00 zł.
Więcej informacji na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych: http://www.pngs.com.pl/index.html
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!