Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Zlokalizowane w Radomiu Muzeum Jacka Malczewskiego to jedno z największych, pod względem ilości zbiorów XIX- wiecznej sztuki w Polsce, które pozostaje pod opieką województwa mazowieckiego. Głównym tematem zainteresowania muzeum są dzieła malarskie pochodzące z tego okresu, w szczególności zaś obrazy stworzone ręką Jacka Malczewskiego.

Historia powstania

Założone zostało w 1923 roku i z powodzeniem przetrwało najpierw II wojnę światową, a następnie czasy władzy sowieckiej i komunistycznej. Na początku muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę, czterokrotnie gościło na ulicy Żeromskiego, aby finalnie ulokować się w dawnym gmachu kolegium pijarów na radomskim rynku. Swoje pierwsze zbiory placówka opierała na pozyskanych eksponatach, które przechowywała z powodu wojny polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu otrzymała je na stałe w celu dalszej rozbudowy.

Zawartość muzeum

Ekspozycje zostały podzielone na cztery tematyczne działy, z których każdy rozwijał się niezależnie od siebie: w jednym prezentowano wydobycia archeologiczne z terenu radomskiego i południowego Mazowsza, drugi poświęcony był historii regionu, trzeci i największy dotyczył sztuki – rzeźby, malarstwa – natomiast najmniejszy był działem administracyjnym. Od 1999 roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego trafiło pod opiekę województwa i znacznie zwiększyło swoje fundusze, dzięki temu możliwe jest w nim nie tylko gromadzenie i opracowywanie pozyskanych eksponatów, ale również prowadzenie działalności edukacyjnej.

W muzeum popularna jest ekspozycja Sztuki Dawnej z dziełami Malczewskiego, Brandta, Gersona czy Wyspiańskiego i Chełmońskiego. Znajduje się tu także ekspozycja grafiki i rysunku, rzeźby i rzemiosła artystycznego. W dziale historycznym i archeologicznym natomiast zebrano przedmioty pochodzące nawet z czasów starszej epoki kamienia oraz znaleziska wydobyte na radomskiej Piotrówce. Działa tu również niewielki dział przyrodniczy z ekspozycjami botaniki i entomologii.

Informacje dla turystów

Muzeum czynne jest cały rok, w poniedziałki 10:00-15:00, we wt.-czw. 9:00-15:00, w piątki 10:00-17:00, pierwsze soboty miesiąca 11:00-16:00, w niedziele 11:00-17:00. Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy 10 zł (także grupowy) i upoważnia do zwiedzania ekspozycji w muzeum oraz w leżącym obok Domu Gąski i Esterki. Osobno płatne są lekcje muzealne dostępne dla grup szkolnych (6 zł).

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu