Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu rezerwatu przyrody Zimna Woda

Rezerwat Przyrody Zimna Woda

Zielona Góra to miasto zielone nie tylko z nazwy. Zarówno na terenach miejskich, jak i w jego najbliższej okolicy można korzystać z uroków gęstych lasów, pociętych siatką dróżek pieszych oraz rowerowymi szlakami. Wśród nich znaleźć można także miejsca cenne pod kątem przyrodniczym, jak rezerwat przyrody Zimna Woda.

Położenie

Rezerwat przyrody Zimna Woda położony jest w południowej części miasta, między dzielnicami Kiełpin oraz Zatonie. W niedalekiej odległości przebiegają drogi wojewódzkie o numerach 283 oraz 279. Rezerwat został założony w 1959 roku i zajmował wtedy powierzchnię 31,55 hektara. W 1989 roku nastąpiło jego powiększenie do 88,69 ha.

Flora

Utworzenie rezerwatu związane było z ochroną tutejszego łęgu jesionowo-olszowego. Charakterystyczną cechą lasu tego rodzaju jest jego częste zalewanie w okresie wiosennym. W tym czasie nanoszony jest tutaj muł bogaty w składniki mineralne, który użyźnia glebę i korzystnie wpływa na rozwój roślin. Oprócz olszy czarnej oraz jesionu, rośnie tutaj także dąb oraz brzoza. Na terenie rezerwatu przyrody Zimna Woda można także czasem znaleźć inne gatunki, m. in. świerki i sosny. Wiek rosnących tutaj osobników dochodzi w wielu przypadkach do 90 lub 100 lat. Ze względu na korzystne warunki, dobrze rozwinięte jest także runo leśne. Składa się na nie ponad 50 różnych gatunków roślin, w tym czeremcha zwyczajna oraz leszczyna.

Zwiedzanie rezerwatu

Na terenie rezerwatu przyrody Zimna Woda znajduje się ciekawa ścieżka, zwana „drogą królewską” lub „drogą prezydenta”. Wyznaczona jest ona pomiędzy rzędami najstarszych jesionów oraz dębów. Do granicy rezerwatu prowadzi natomiast niebieski szlak turystyczny, połączony z innymi ciekawymi miejscami na terenie Zielonej Góry. Rezerwat jest chętnie odwiedzany przez turystów oraz mieszkańców, ale jednocześnie jest to miejsce bardzo spokojne. Ruch turystyczny rozkłada się w ciągu dnia tak, że nie spotyka się tłumów w czasie spacerów. Jednocześnie jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Zielonej Górze. Tereny tego typu rzadko zachowały się w tak dobrym stanie, więc jest to ciekawa propozycja dla osób odwiedzających Zieloną Górę.

Polecane obiekty w pobliżu rezerwatu przyrody Zimna Woda


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!