Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Latarnia morska w Świnoujściu

Noclegi w ponliżu Latarni morskiej w Świnoujściu

Latarnia morska w Świnoujściu

Wzdłuż całej linii brzegowej polskiego wybrzeża, od Świnoujścia aż po Krynicę Morską, rozmieszczone są latarnie morskie. Jest ich aż 16 i praktycznie wszystkie z nich wybudowane zostały w odległości nieprzekraczającej 100 m od morskiego brzegu. Większość z tego typu obiektów pochodzi z XIX wieku, jednak już cztery wieki wcześniej istniały inne obiekty, który pomagały statkom bezpiecznie wrócić do portu. Jedną z takich latarni można podziwiać i zwiedzać w Świnoujściu.

Historia latarni

Jest to najwyższa z latarni, zarówno w Polsce jak i w całej Europie. Jej wysokość to 64,8 m. Została wybudowana w latach 1854-1857 na terenach wojskowej twierdzy. Pierwszy raz światła nawigacyjne latarni zapłonęły 1 grudnia 1857 roku. Zasięg świateł wynosi aż 46,3 km. Jest to jedyna polska latarnia, która poza białym światłem wysyła również czerwone, wskazując drogę na wodny tor Odry i zapewniając bezpieczną żeglugę. W 2000 roku latarnia morska w Świnoujściu została gruntownie odremontowana i został jej przywrócony pierwotny wygląd. Początkowo miała ona kształt ośmiokąta zwężającego się ku górze. Podczas remontu zauważono, że najwieksze zniszczenia są na krawędzich budynku, dlatego zmieniono jej kształt na okrąły. Ciekawostką jest, że do 1945 roku latarnia w Świnoujściu była najwyższa na obszarze Niemiec.

Wyjątkowa nadmorska atrakcja

Od lat latarnia w Świnoujściu jest wielką atrakcją turystyczną. Na jej szczyt prowadzi 308 schodów. Po pokonaniu drogi na szczyt latarni, każdy może otrzymać imienny certyfikat potwierdzający wejście. Warto wspiąć się na samą górę i zobaczyć te niesamowite i wspaniałe widoki.W świnoujskiej latarni, podobnie jak w innych tego typu obiektach wykorzystywany jest układ optyczny, którego główną część stanowi soczewka Fresnela, mająca formę cylindra.

Zwiedzanie

W okresie letnim latarnię można zwiedzać codziennie od godziny 10:00 do 20:00. Poza sezonem letnim jest odtwarta w godzinach 10:00 - 18:00. Bezpośrednio do latarni przylega budynek, w którym mieści się Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Zgromadzono tutaj wiele ciekawych przedmiotów. Zobaczyć można elementy wyposażenia statków, stroje nurków oraz lampy nawigacyjne. Wejście i zwiedzanie latarni jest możliwe po wcześniejszym zakupie biletów, normalne kosztują 6 zł i ulgowe 4 zł. Do latarni można dopłynąć statkiem wycieczkowym, który wypływa z portu.

Oficjalna strona: http://www.latarnia-morska.org/

Polecane obiekty w ponliżu Latarni morskiej w Świnoujściu