Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Kościoła św. Józefa na Mlaskawce w Istebnej

Kościół św. Józefa na Mlaskawce w Istebnej

Wbrew pozorom wynikającym z wyglądu kościoła św. Józefa nie jest to budynek specjalnie stary. Wybudowany został tuż po II wojnie światowej, pierwotnie we wsi Jaworzynka, a w roku 1997 budowla została rozebrana i przeniesiona do pobliskiej wsi Mlaskawki będącej częścią Istebnej. Kościół jest całkowicie drewniany i powstał jako duża kaplica. Znajduje się pod adresem Istebna Stecówka 955.

Historia kościoła

Jaworzynka-Trzycatka to niewielka, ale znana w XIX wieku wieś, która słynęła z licznie mieszkających tutaj zielarzy i tak zwanych uzdrowicieli. Zostali oni wypędzeni przez miejscową ludność pod koniec XIX stulecia, kiedy zarząd nad murowaną kaplicą objął nowy, charyzmatyczny proboszcz. Kilkadziesiąt lat później z Frydka, czeskiej miejscowości religijnej, przybyli pielgrzymi przywożąc ze sobą kopię świętego obrazu Matki Bożej.

Murowana, mała kaplica okazała się nagle niewystarczająca na zaspokojenie rosnących potrzeb religijnych mieszkańców, toteż podjęto decyzję o jej rozbudowie. Wykonano więc drewnianą kaplicę, będącą jednocześnie aktem podziękowania za przetrwanie w czasach tragicznej II wojny światowej. Kaplica pełniła swoją funkcję przez prawie pięćdziesiąt lat, jednak w tym czasie sytuacja znacznie się zmieniła. Jaworzynka opustoszała, a kaplica okazała się nagle za duża jak na potrzeby mieszkańców. Podjęto decyzję o jej przeniesieniu do pobliskiej wsi Mlaskawki, która w kolejnych latach stała się częścią Istebnej. Przeniesiony kościół został ponownie konsekrowany 24 maja 1997 roku i zyskał wezwanie św. Józefa. Na miejscu, gdzie stał wcześniej – w Trzycatku – wzniesiono natomiast w jego zastępstwie niewielki murowany kościółek.

Architektura kościoła

Kościół św. Józefa wykonany jest w architektonicznej konstrukcji zrębowej, w tradycyjnym stylu drewnianym, z dwuspadowym dachem i blachą. Posiada również dekowaną wieżę z dzwonnicą, a wnętrze charakteryzuje się zróżnicowaniem w wykorzystaniu różnych gatunków drewna. Królują dęby, buki i cisy, prezbiterium wykonane jest z drewna sosnowego. We wnętrzu można podziwiać również mnóstwo drobnych, misternych, ale wyjątkowo estetycznych dekoracji wyrzeźbionych w drewnie. Kościółek nie jest atrakcją turystyczną, ale warto mimo wszystko tam zajrzeć i przyjrzeć się tym specyficznym, pięknym dekoracjom. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Polecane obiekty w okolicy Kościoła św. Józefa na Mlaskawce w Istebnej