Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie stanowi jeden z najpopularniejszych kościołów w stolicy. Ta kilkusetletnia budowla jest jedną z najstarszych świątyń w Warszawie. To w tej świątyni pracował, modlił się i wygłaszał swoje słynne kazania ksiądz Piotr Skarga (1536-1612). Bazylika mieści się przy ul. Świętojańskiej 8 na Starym Mieście.

Miejsce historyczne

Innymi znanymi postaciami z naszej historii, które w pewien sposób związane są z bazyliką wymienić można króla Władysława IV Wazę, który kilkaset lat temu zaprzysięgał w tym miejscu swoje pacta conventa, czyli umowę między królem a szlachtą polską, bez której nie otrzymałby korony. Ponadto kościół ten widział w swych murach liczne ceremonie ślubne monarchów polskich, na przykład Władysława IV z Cecylią Renatą, Jana Kazimierza z Ludwiką Marią Gonzaga czy Jana III Sobieskiego z Marią Kazimierą d'Arquien. W jego murach miały także miejsce dwie koronacje – Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz pogrzeby najważniejszych osób w państwie. Dodatkowo w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zaprzysiężono drugą konstytucję na świecie, tj. Konstytucję 3 maja. Z racji niezwykłej wagi tego miejsca dla całego narodu odbywają się w nim do dziś liczne uroczystości państwowe, kulturalne, festiwale muzyki sakralnej, wystawy sztuki i eksponatów historycznych oraz wiele innych inicjatyw.

Spośród znajdujących się tu zabytkowych obiektów warto zwrócić szczególną uwagę na renesansowe nagrobki, piękną barokową kaplicę Cudownego Pana Jezusa Ukrzyżowanego, klasycystyczne pomniki nagrobne, mauzoleum prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (wybudowane w 1900 roku) czy cudowne witraże kościelne w oknach prezbiterium – przedstawiające życie św. Jana Chrzciciela.

W Bazylice pochowanych jest wiele znakomitych osobistości, odwiedzając kościół zobaczyć możemy groby: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, wybitnego polskiego kompozytora i premiera Ignacego Jana Paderewskiego czy polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza.

Informacje dla turystów

Kościół zwiedzać można poza godzinami mszy św. i nabożeństw. Więcej szczegółów znajduje się pod adresem: http://www.katedra.mkw.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Warszawie