Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Rotundy w Zamościu

Rotunda w Zamościu

Znajdująca się w Zamościu Rotunda jest zabytkowym budynkiem pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku i wybudowanym do celów militarnych przez carskiego okupanta. Została zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, około 500 metrów od jego głównych zabudowań i przez lata pełniła funkcję działobitni.

Historia Rotundy Zamojskiej

Budowa rotundy wynikała z konieczności rozbudowania pierścienia fortyfikacji Zamościa, który był ważnym strategicznie miastem na terenach rosyjskich zaborów. Rotunda zyskała osobne wały obronne, stanowiska strzelnicze, ceglane i murowane budynki wewnętrzne z koszarami i celami więziennymi. Budowla pozostała nieuszkodzona po I wojnie światowej, kiedy pełniła funkcję stanowiska artyleryjskiego. Podczas II wojny światowej została natomiast jedynie lekko uszkodzona przez pocisk czołgowy – zawaleniu się uległa wtedy jedna z cel, ale sama rotunda przetrwała bez większych i znaczących zniszczeń. Niestety czasy II wojny światowej to zarazem najtragiczniejszy okres w istnieniu fortyfikacji zamojskich. Niemcy urządzili tutaj pierwotnie miejsce zbiórki dla wywożonej i aresztowanej ludności cywilnej, natomiast po 1943 roku stworzyli miejsce egzekucji. Szacuje się, że w ciągu dwóch lat rozstrzelano lub powieszono tu ponad 8 tysięcy osób.

Po zakończeniu wojny nowe radzieckie władze postanowiły stworzyć na terenie Rotundy Zamojskiej miejsce pamięci poświęcone ofiarom bestialskich mordów. Utworzone zostało Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny wraz z niewielkim, symbolicznym cmentarzem, na którym znajdują się groby żołnierzy Armii Krajowej, Armii Czerwonej, grup partyzanckich oraz ludności cywilnej.

Historyczne znaczenie budynku

Współcześnie zachowało się symboliczne znaczenie historyczne Rotundy. Budynek i okoliczne place odnowiono i odbywają się tutaj główne uroczystości świąt państwowych oraz wojskowych - upamiętniające czasy II wojny światowej. Koło dziedzińca zachowana została brama z niemieckim napisem informującym, że wchodzi się na teren obozu niemieckiego. Dalej rozmieszczone są płyty pamiątkowe, zaś każda z cel została poświęcona osobnej grupie osób, które zginęły w czasie wojny – żołnierzom, harcerzom, nauczycielom itp. Eksponowane są tam również pamiątki związane z wojną.

Wejście do rotundy jest bezpłatne, a zwiedzać można ją przez cały rok. Od czerwca do października w godzinach od 7:00-20:00, w pozostałe miesiące od 7:00-15:00.

Polecane obiekty w pobliżu Rotundy w Zamościu