Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Rynku w Zamościu

Rynek w Zamościu

Miasta południowo-wschodniej Polski słyną z bogatej historii, na którą składały się lata dobrobytu, przeplatane wojnami i migracją ludności. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w tym rejonie jest Zamość. Nic dziwnego, bo jego unikalne założenia architektoniczno-urbanistyczne, wzorowane na miastach włoskich sprawiają, że spacery po tutejszym Starym Mieście są samą przyjemnością. Głównym punktem miasta jest Rynek Wielki, będący najpopularniejszym punktem spotkań wśród turystów oraz mieszkańców.

Położenie i wymiary

Rynek Wielki w Zamościu jest położony w centralnej części całego układu historycznego. Jego wymiary to 100 na 100 metrów. Ze wszystkich stron otoczony jest on przez kamienice, a w pierzei północnej zlokalizowany jest budynek ratusza – prawdopodobnie najbardziej charakterystycznego obiektu w całym mieście.

Historia

Całe założenie urbanistyczne Zamościa powstało w XVI stuleciu dzięki włoskiemu architektowi – Bernardowi Morando oraz Janowi Zamoyskiemu, który zlecił i opłacił wszelkie prace. Rynek jest centralnym miejscem, od którego rozciągają się dwie osie: zachód-wschód oraz północ-południe. Wraz z całym systemem ulic oraz placów, zaprojektowano także miejskie mury i pozostałe elementy systemu obronnego.

Wydarzenia

Przez lata przy rynku mieszkali najzamożniejsi kupcy oraz urzędnicy miejscy. Odbywały się tu także istotne wydarzenia – np. msza święta z udziałem Józefa Piłsudskiego. W czasach bardziej współczesnych plac jest miejscem, gdzie organizowane są liczne imprezy kulturalne. Jedną z najpopularniejszych jest miejski sylwester, na którego przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Przez resztę roku można tu także trafić na interesujące wystawy, koncerty oraz pokazy. Przy rynku mieszczą się także liczne restauracje oraz kawiarnie, chętnie odwiedzane przez turystów.

Kamienice i ratusz

Plac nie miałyby jednak swojego uroku, gdyby nie rząd równych kamieniczek, który otacza go po wszystkich stronach. Najciekawsze obiekty położone są jednak po stronie północnej – z jednej strony znajduje się przepiękny ratusz, a z drugiej tzw. Kamienice Ormiańskie, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Zamojskie. Nie trudno je zlokalizować – wyróżniają się także bogato zdobionymi, kolorowymi elewacjami i są przepiękną ozdobą zamojskiego rynku.

Polecane obiekty w okolicy Rynku w Zamościu