Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Gdyni

Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni

Gdynia to dzisiaj nowoczesne miasto, gdzie kwitnie handel, przemysł i rynek usług. Istnieją tutaj nowoczesne jednostki naukowe, które współpracują z badaczami z całego świata. Turyści przyjeżdżają tu jednak, by zapoznać się z lokalną przyrodą oraz poznać ciekawą historię tego miasta. Jednym z bardziej interesujących zabytków sakralnych jest zabytkowy kościół świętego Michała Archanioła.

Położenie

Kościół św. Michała Archanioła znajdziemy w gdyńskiej dzielnicy Oksywie, znajdującej się po północnej stronie miejskiego portu. Świątynia stoi na początku ulicy Pułkownika Stanisława Dąbka, która dalej przechodzi w ul. Arciszewskich. By dostać się w tę okolicę należy zjechać z trasy im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na wschód – w ulicę Admirała Józefa Unruga, a następnie kierować się przed siebie, tak jak prowadzi główna droga. Za kościołem roztacza się cmentarz, a drugi, mniejszy, znaleźć można kilka kroków dalej. Niedaleko znajduje się również Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

Historia

Dzieje tej świątyni sięgają aż 1224 roku, gdy został on ufundowany przez Świętopełka II – księcia gdańskiego. Po niecałych 30 latach powołano tu parafię, która służyła wiernym prawie całej ówczesnej Gdyni. Z tej pierwotnej konstrukcji zachowały się do dzisiaj jedynie fragmenty ściany zachodniej. Kolejne wieki to rozbudowy kościoła oraz jego niszczenie, co miało miejsce chociażby podczas potopu szwedzkiego. Dużych zniszczeń dokonała także II wojna światowa, najpierw za sprawą Niemców, a później podczas bombardowań prowadzonych przez Armię Czerwoną.

Wnętrza

Układ architektoniczny wnętrz kościoła św. Michała Archanioła wzorowany był na stylu wiejskiego kościoła parafialnego, który był popularny na Pomorzu przed pięcioma wiekami. Dzisiaj we wnętrzach świątyni możemy oglądać kilka interesujących elementów wyposażenia. Na uwagę zasługują ołtarze – neobarokowy, poświęcony patronowi świątyni oraz ołtarze Matki Bożej Nieustającej Pomocy i ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa. W świątyni znajdują się również neobarokowe konfesjonały oraz żyrandole z XIX stulecia. W świątyni jest także wiele obiektów odwołujących się do Marynarki Wojennej, m.in. pamiątkowe tablice poświęcone dawnym kapelanom wojskowym.

 

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Gdyni