Poronin

Poronin

Podhalańska wieś Poronin jest zlokalizowana siedem kilometrów od Zakopanego, co powoduje, że jest popularną miejscowością turystyczną, pozwalającą na stworzenie tutaj dogodnej bazy wypadowej w niedalekiej odległości od innych atrakcji, m. in. Morskiego Oka, Dolin: Chochołowskiej, Pięciu Stawów i Kościeliskiej oraz wielu innych miejsc wartych odwiedzenia w tych okolicach. Ciekawostką jest fakt, że symbolem wsi jest niedźwiedź, honorowany w trakcie uroczystych obchodów Dnia Misia, Miodu i Bartników organizowanych co roku w sierpniu. Prezentowane są na niej regionalne wyroby, występują zespoły folklorystyczne i wybierana jest „królowa miodu”. Sama miejscowość Poronin liczy sobie kilka części: Jesionówkę, Kośne Hamry oraz przysiółki Majerczywkówka oraz Stasikówka. W ostatnim czasie popularność Poroninowi przyniosła pochodząca z tej miejscowości snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak – złota medalistka mistrzostw Polski w tej dziedzinie.

Historia Poronina

Nazwa Poronin odnosząca się jednak do pobliskiej rzeki, pojawia się już w XIII wieku w źródłach historycznych. Sama osada stała się odrębną wsią około roku 1620, historycy podejrzewają, że wcześniej była tutaj po prostu wielka polana wypasowa. Rozwój wsi przypadł na wiek XIX, kiedy wybudowano tutaj kościół i stworzono odrębną parafię, a także powstała znana z wyrabiania kos i lemieszy kuźnia. Już wtedy Poronin zyskał także charakter wsi letniskowej, odwiedzanej licznie przez znane osobistości tamtych czasów ceniące sobie wypoczynek w Tatrach, m. in. malarzy Jana Matejkę, Leona Wyczółkowskiego czy poetów: Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza i Władysława Orkana. W latach 1913-1914 zamieszkał tutaj Włodzimierz Iljicz Ulianow – Lenin, którego pobyt na długie lata stał się symbolem Poronina. W okresie komunizmu, chata w której rzekomo mieszkał główny jego ideolog, stała się Muzeum Lenina, licznie odwiedzanym przez turystów, którym pokazywano umeblowane pokoje z okresu jego pobytu. W rzeczywistości natomiast, Muzeum urządzono w dawnej karczmie Pawła Guta Mostowego, w której Lenin przebywał owszem, ale raczej w celach rozrywkowych. Mieszkał natomiast w chacie wynajmowanej w Białym Dunajcu. „Lenin w Poroninie” był jednak w tamtych czasach atrakcją przyciągającą do wsi całe wycieczki zakładowe i szkolne, a pod pomnikiem wodza Rewolucji Październikowej w jej rocznicę składano kwiaty, do roku 1990, kiedy pomnik został obalony i przewieziony do Muzeum Komunizmu w Kozłówce.

Współczesność Poronina

Pamiętający czasy popularności „Lenina w Poroninie” chwilami żałują nieco tamtych czasów, trzeba bowiem przyznać, że był one ściągającą zdecydowanie duży ruch turystyczny atrakcją tej miejscowości. Dziś w dawnym Muzeum Lenina mieści się Gminny Ośrodek Kultury, będący centrum życia kulturalnego miejscowości. Poza nim można w Poroninie odwiedzić jeszcze kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny postawiony w 1806 roku, który obecny kształt zyskał w 1926 roku. Tuż obok kościoła zachowały się urokliwe domy góralskie, tzw. Stryjnia Podhalańska, zachowane z pierwszej połowy XX wieku. Jeżeli w trakcie pobytu we wsi organizowane są występy zespołów folklorystycznych, warto je obejrzeć, to w Poroninie swoją siedzibę mają bowiem tak znane grupy, jak Zawrat, Bystrzanie czy Harnasie. Często występują one na dorocznym Poronińskim Lecie organizowanym 22 lipca, będącej prezentacją lokalnej kultury i obyczajów. W Poroninie mieszka sporo twórców ludowych znanych powszechnie ze swoich wykonywanych do dzisiaj z wielką starannością wyrobów, jak stroje ludowe, rzeźby, malarstwo na szkle, snycerka czy hafty. Można je podziwiać oraz kupić także w trakcie wspomnianych Dni Misia, Miodu i Bartników oraz innych imprez organizowanych w Poroninie: Parady Gazdowskiej i Święta Bacowskiego na Tarasówce. Wielbicieli tutejszych przysmaków skusi natomiast wiodący w tych okolicach Szlak Oscypkowy – będący dumnym uhonorowaniem tego twardego, owczego sera uznanego za specjalność Podhala. Szlak Oscypkowy prowadzi przez miejscowości, w których do dzisiaj zachowała się tradycja związana z produkcją serków, w tym właśnie przez Poronin.

Aktywny wypoczynek w Poroninie

Poronin ceniony jest jednak przede wszystkim ze względu na położenie geograficzne umożliwiające w pełni skorzystanie z urody otaczających miejscowość Tatr. Latem można wybrać się stąd na wędrówkę licznymi szlakami górskimi o różnej trudności prowadzącymi w Dolinę Chochołowską, Dolinę Kościeliską lub w głąb Tatrzańskiego Parku Narodowego. Innym popularnym szlakiem jest wyprawa na Gubałówkę, dalej szlakiem Papieskim na Butorowski Wierch, skąd można wyciągiem krzesełkowym zjechać do Kościeliska. Bardzo popularne są też wycieczki prowadzące za granicę, do słowackich sąsiadów.

Wieś jest też znakomicie przygotowana na przyjęcie wielbicieli turystyki rowerowej, którzy znajdą tutaj wiele dobrze oznakowanych tras o zróżnicowanym stopniu trudności. W zimie natomiast Poronin staje się mekką wielbicieli śnieżnego szaleństwa. W jego okolicy znajdą oni bowiem aż 20 wyciągów narciarskich prowadzących na dość łatwe trasy, dobre dla osób początkujących w tym zimowym sporcie. Są to wyciągi orczykowe, ale z zamontowanym doświetleniem tras oraz ratrakami, pozwalającymi na długie korzystanie z rozrywek na śniegu. Bardziej zaawansowani narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z nieodległych od Poronina tras na Giewoncie czy Gubałówce. W Poroninie z inicjatywy działacza sportowego Franciszka Wagnera wybudowano także skocznię narciarską Galicowa Grapa, która jednak obecnie jest nieużywana ze względu na długoletnie zaniedbania jej stanu i konieczność remontu.

Noclegi w Poroninie

Tym, co przede wszystkim przyciąga turystów do Poronina, jest dużo tańsza niż w Zakopanem i wyjątkowo rozbudowana baza noclegowa. Możliwość dotarcia stąd do głównych atrakcji tatrzańskich w czasie podobnym, co z Zakopanego powoduje, że Poronin to idealne miejsce dla turystów poszukujących przyjemnego noclegu, wycieczek szkolnych czy po prostu turystów ceniących sobie ciszę i spokój, o których już dawno zapomniano w Zakopanem.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Poroninie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
1 ℃
min. -4 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
3 ℃
min. 0 ℃
maks. 4 ℃
opady 2.97 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
-3 ℃
min. -6 ℃
maks. 4 ℃
opady 3.97 mm
śnieg z deszczem
2025-01-11
-3 ℃
min. -7 ℃
maks. -3 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.