
Noclegi w pobliżu Jeziora Ukiel


Jezioro Ukiel
Położony na Warmii Olsztyn w swoich granicach administracyjnych ma dostęp do 15 jezior, z których najgłębszym i największym jest jezioro Ukiel, nazywane także jeziorem Krzywym, a historycznie według nazewnictwa niemieckiego: Okullsee.
Charakterystyka jeziora
Jezioro Ukiel składa się z czterech basenów jeziornych połączonych ze sobą cieśninami: basenu Gutkowskiego, Przejma, Łupstychskiego i Olsztyńskiego. Brzegi jeziora w wielu miejscach są wyjątkowo wysokie, dość strome i zalesione, choć można tu znaleźć miejsca z łatwym dostępem do wody. Atrakcyjna i rozwinięta linia brzegowa jest wyjątkowo urozmaicona – znajdziemy tutaj mnóstwo urokliwych zatoczek i półwyspów.
Przez Kortówkę i Jezioro Kortowskie wody jeziora Ukiel odpływają do Łyny. Strefy przybrzeżne porasta roślinność wodna: trzcina, tatarak i sitowie, w których kryją się różne gatunki ptaków m.in. łabędzie, żurawie, czaple, kaczki i kormorany.
Atrakcje nad jeziorem Ukiel
W wodach jeziora Ukiel zorganizowane są cztery oficjalne strzeżone kąpieliska miejskie: trzy z nich zlokalizowane są przy ulicy Kapitańskiej, jedno przy ulicy Sielskiej. Poza tym nad brzegami jeziora Ukiel działają liczne ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie i kajakowe pozwalające na korzystanie w pełni z wodnych atrakcji przez wszystkich miłośników sportów mieszkających w Olsztynie lub tylko go odwiedzających.
Wokół jeziora zorganizowane jest także całorocznie działające Centrum Rekreacyjno-Sportowe – nowoczesny kompleks z promenadą spacerową, ścieżkami rowerowymi i biegowymi, kawiarniami i restauracjami, placami zabaw dla dzieci oraz zapleczem sanitarnym. Działają tutaj wypożyczalnie sprzętu sportowego aktywizujące do ruchu fizycznego mieszkańców Olsztyna. Można więc skorzystać z rowerów, kijów do nordic walking czy łyżworolek, wypożyczalni nart biegowych czy bojerów w zimie, kiedy na terenie Centrum organizowane jest sztuczne lodowisko.
Jezioro Ukiel to także miejsce lubiane przez miłośników wędkowania, którzy mogą w nim natrafić na takie ryby jak leszcz, sieja, szczupak czy węgorz. W wodach jeziora władze miejskie od kilku lat regularnie prowadzą zabiegi rekultywacyjne, które mają na celu poprawę i utrzymanie dobrej jakości wody w tym zbiorniku wodnym.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!