Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Gertrudy w Darłowie

Kościół Św. Gertrudy w Darłowie

W każdym mieście w Poslce znajdują się ciekawe obiekty, niewątpliwym skarbem sa zabytki, które zachwycają nas swoim pięknem. Świątynia pod patronatem świętej Gertrudy w Darłowie, jest wyjątkowa. Pod względem bardzo ciekawej historii oraz architektury.

Lokalizacja kościoła

Kościół świętej Gertrudy jest kościołem rzymskokatolickim. Mieści się na północ od Bramy Kamiennej, na dawnym Przedmieściu Słupskim. Kościół znajduje się wewnątrz cmentarza, który do dziś pełni swoją funkcję.

Historia obiektu

Na początku kościół świętej Gertrudy był kaplicą cmentarną. Jest zbudowany z cegieł i nie został otynkowany. W dolnej części, której obecnie praktycznie nie ma, były ekshumowane szczątki zmarłych parafian.

Wszelkie dokumenty, które mogłyby cokolwiek powiedzieć o historii kościoła, spłonęły podczas pożaru w Darłowie w 1722 roku. Nie wiadomo, kiedy dokładnie kaplica została wybudowana, ani kto ją ufundował. Przyjmuje się, że fundatorem był Eryk Pomorski. Był władcą darłowskiego zamku. Prawdopodobnie budowa kościoła zaczęła się w 1424 roku, gdy Eryk odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Niestety historycy nie są szczególnie przekonani do tej teorii. Na przykład Franz Kugler, przyjmuje, że kościół powstał w latach 1450-1460. Ludwik Böttger szacuje, że była to połowa XIV wieku, a Karl Rosenow mówi o II połowie XV wieku, ze względu na wpływy nordyckie w architekturze. Natomiast historyk sztuki Jerzy Łoziński, przyjmuje, że kościół został wybudowany I połowie XV wieku. Jak widać, zdania w tej kwestii, są mocno podzielone.

Pierwsza wzmianka

Pewne jest natomiast, kiedy po raz pierwszy wspomniano o kościele świętej Gertrudy. Było to w 1497 roku. Wtedy Darłowo nawiedziło tsunami, zwane,,Niedźwiedziem Morskim”. Wiatr zniszczył całkowicie port oraz trzy zacumowane w nim statki. Jeden z nich został wyrzucony w pobliżu kościoła. Legenda głosi, że na statku była królowa Gertruda, która zaczęła się modlić i obiecała Bogu, że ufunduje kaplicę w miejscu ocalenia. Kolejna wzmianka o kościele św. Gertrudy pochodzi z 1539 roku, kiedy Darłowo odwiedził książę a Barnim XI.

Ciekawy wystrój

Obecnie w kościele można zobaczyć drewniane empory z XVII i XVIII wieku z bogatą dekoracją, ławy pokryte malowidłami, neobarokowy prospekt organowy z organami, polichromię ścienną z przełomu XIX i XX wieku: kolumny, pilastry z fakturą, która imituje marmur i inne.

Msze święte

Msze święte są w niedziele od września do czerwca w godzinach: 830, 1100, 1230, 1500, 1800, w dni powszednie o godzinie 9:00 i 18:00. W lipcu i w sierpniu w godzinach 8:30, 11:00, 12:30 i 18:00, a w dni powszednie o godzinie 18:00. W tych godzinach również można obejrzeć kościół.

Więcej informacji o obiekcie można uzyskać na stronie: http://swgertruda.darlowo.pl

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Gertrudy w Darłowie