Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Józefa w Krakowie
Kościół Św. Józefa w Krakowie
Usytuowany na krakowskim Podgórzu – tuż obok Krzemionek Podgórskich – kościół św. Józefa stanowi cenny, ale mało znany historyczny zabytek miasta, dość często pomijany w czasie turystycznych wojaży. Budynek w swojej pierwotnej wersji został wyburzony na początku XX wieku, ale mimo stosunkowo młodej historii wart jest odwiedzenia.
Dzieje kościoła św. Józefa
Pierwsze fundamenty wylano w 1832 roku i w tym samym roku skończono budowę niewielkiego klasycystycznego kościoła. Bardzo szybko okazało się, że jest za mały dla rosnącej liczby wiernych, a ponadto jego stan techniczny stanowił ogromne zagrożenie – pod koniec XIX wieku kościół był wręcz w architektonicznej ruinie. Podjęto decyzję o jego wyburzeniu, a na miejscu starego kościoła wzniesiono w latach 1905-1909 nowy budynek, tym razem zachowując styl neogotycki, z charakterystycznymi strzelistymi wieżami.
Konsekracja kościoła odbyła się 24 października 1909 roku. Na początku wnętrze kościoła było bardzo skromne, brakowało ławek w nawach bocznych oraz wyposażenia prezbiterium i głównego ołtarza. Dzięki darom od wiernych oraz pomocy okolicznych parafii w niespełna rok udało się zdobyć niezbędne środki na wyposażenie świątyni oraz budowę domu parafialnego.
Przez 90 lat kościół nie był restaurowany i powoli niszczał. Dopiero w roku 1999 podjęto decyzję o jego renowacji w związku z nadchodzącym jubileuszem 2000 lecia. Odnowie poddano między innymi ołtarz główny i boczny, organy piszczałkowe oraz zabytkową ambonę. Ściany zyskały pierwotny wygląd i kolorystykę, odkryto także zamalowane wcześniej malowidła nawowe.
Podziemna krypta
Za wejście nie pobiera się opłat, kościół można zwiedzać wewnątrz jednak wyłącznie poza godzinami odprawiania mszy i nabożeństw. Nakazane jest również zachowanie ciszy podczas oglądania wnętrza, aby nie przeszkadzać modlącym się w środku wiernym. Na terenie przylegającym do kościoła św. Józefa znajduje się też zabytkowa dzwonnica. Nie jest jednak dostępna dla turystów i podziwiać można ją wyłącznie z zewnątrz. Pod plebanią z kolei znajduje się Kamieniołom JP II – podziemna krypta, w której organizowane są spotkania religijne, koncerty.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!