Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Józefa w Krakowie

Kościół Św. Józefa w Krakowie

Usytuowany na krakowskim Podgórzu – tuż obok Krzemionek Podgórskich – kościół św. Józefa stanowi cenny, ale mało znany historyczny zabytek miasta, dość często pomijany w czasie turystycznych wojaży. Budynek w swojej pierwotnej wersji został wyburzony na początku XX wieku, ale mimo stosunkowo młodej historii wart jest odwiedzenia.

Dzieje kościoła św. Józefa

Pierwsze fundamenty wylano w 1832 roku i w tym samym roku skończono budowę niewielkiego klasycystycznego kościoła. Bardzo szybko okazało się, że jest za mały dla rosnącej liczby wiernych, a ponadto jego stan techniczny stanowił ogromne zagrożenie – pod koniec XIX wieku kościół był wręcz w architektonicznej ruinie. Podjęto decyzję o jego wyburzeniu, a na miejscu starego kościoła wzniesiono w latach 1905-1909 nowy budynek, tym razem zachowując styl neogotycki, z charakterystycznymi strzelistymi wieżami.

Konsekracja kościoła odbyła się 24 października 1909 roku. Na początku wnętrze kościoła było bardzo skromne, brakowało ławek w nawach bocznych oraz wyposażenia prezbiterium i głównego ołtarza. Dzięki darom od wiernych oraz pomocy okolicznych parafii w niespełna rok udało się zdobyć niezbędne środki na wyposażenie świątyni oraz budowę domu parafialnego.

Przez 90 lat kościół nie był restaurowany i powoli niszczał. Dopiero w roku 1999 podjęto decyzję o jego renowacji w związku z nadchodzącym jubileuszem 2000 lecia. Odnowie poddano między innymi ołtarz główny i boczny, organy piszczałkowe oraz zabytkową ambonę. Ściany zyskały pierwotny wygląd i kolorystykę, odkryto także zamalowane wcześniej malowidła nawowe.

Podziemna krypta

Za wejście nie pobiera się opłat, kościół można zwiedzać wewnątrz jednak wyłącznie poza godzinami odprawiania mszy i nabożeństw. Nakazane jest również zachowanie ciszy podczas oglądania wnętrza, aby nie przeszkadzać modlącym się w środku wiernym. Na terenie przylegającym do kościoła św. Józefa znajduje się też zabytkowa dzwonnica. Nie jest jednak dostępna dla turystów i podziwiać można ją wyłącznie z zewnątrz. Pod plebanią z kolei znajduje się Kamieniołom JP II – podziemna krypta, w której organizowane są spotkania religijne, koncerty.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Józefa w Krakowie