Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Mariacki

Noclegi w okolicy kościoła Mariackiego

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki

Symbol Krakowa, a nierzadko również całej Polski, licznie odwiedzany przez gości z całego świata, stanowiący jeden z najważniejszych polskich kościołów. Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP, czyli znany popularnie Kościół Mariacki, to całe lata fantastycznej historii ukrytej w ceglanych murach.

Odrobina historii

Właściwe prace tej potężnej świątyni rozpoczęły się na początku XIV wieku i trwały przez kolejne stulecie – kościół wyposażano w ołtarz, kaplice, poprawiano sklepienie (zniszczone w trzęsieniu ziemi) przebudowywano nawy główną i boczną. Jednocześnie trwały intensywne prace nad dwiema zewnętrznymi wieżami, z których każda ma inną wysokość i wykończenie. Kluczową ozdobą Kościoła Mariackiego jest Ołtarz Wielki autorstwa Wita Stwosza. Przez kolejne lata trwały liczne prace wykończeniowe we wnętrzu świątyni, wnętrze zyskało wystrój barokowy, bardzo bogaty i zdobniczy, dodano witraże dla poprawienia oświetlenia, obniżono wysokość bocznych naw, oddzielono ołtarz główny od miejsca dla wiernych, dodano kruchtę, a plac cmentarny wyrównano. Końcowe prace restauracyjne trwały jeszcze przez cały XX wiek z pominięciem okresów wojennych. Wśród wielkich artystów pracujących w kościele wyróżnić należy Stanisława Wyspiańskiego oraz Jana Matejkę.

Wnętrze kościoła

Jednak tym, co naprawdę wyróżnia Kościół Mariacki, jest jego wnętrze: bogato zdobione, ociekające złotem, z koronnym punktem w postaci wielkiego ołtarza i kolorową polichromią w prezbiterium. Z tyłu nawy głównej mieszczą się nie mniej zdobne organy, natomiast w nawach bocznych usytuowano liczne kaplice (Loretańska, Przemienienia Pańskiego, św. Jana Chrzciciela, Nawrócenia św. Pawła) i mniejsze ołtarze poświęcone poszczególnym świętym. Bazylika jest cały czas użytkowana do celów religijnych, dlatego dla turystów udostępniono do zwiedzania jedynie jej główną część – przednią, z ołtarzem Wita Stwosza, w której znajduje się najwięcej miejsc wartych uwagi (także z dostępem do najciekawszych krucht i kaplic).

Ważne informacje

Zwiedzanie Kościoła Mariackiego dzieli się na dwa etapy. Wnętrze bazyliki dostępne jest dla turystów między 11:30 a 18:00 z wyjątkiem niedziel i świąt (14-18) przez cały rok. Okresowo godziny otwarcia mogą się zmieniać w zależności od planowanych uroczystości kościelnych. Koszt wejścia to 10 zł (bilet normalny), 8 zł (seniorzy) i 5 zł (uczniowie i studenci). W przypadku zwiedzania wież godziny otwarcia zależne są od pory roku: styczeń i luty (nieczynne), od 1 IV do 31 X w godzinach 9:10-17:30 (poniedziałki nieczynne, w niedzielę 13. 10-17. 10), od 1 XI do 31 XII oraz przez cały marzec – czwartek-sobota od 9. 10-17. 30. Koszt biletu to 15zł za normalny i 10zł za ulgowy (dzieci poniżej 7 roku życia nie mogą wejść na wieżę).

Strona internetowa: http://mariacki.com

Polecane obiekty w okolicy kościoła Mariackiego