Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Jeziora Niegocin

Jezioro Niegocin

Morenowe jezioro Niegocin położone w tzw. krainie wielkich jezior w województwie warmińsko – mazurskim, jest trzecim pod względem wielkości jeziorem tego terenu. Z tego też względu jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów, żeglarzy i miłośników innych sportów zbiornikiem wodnym na Mazurach. Leżą nad nim także popularne miejscowości stawiające od lat na infrastrukturę turystyczną. Przez Wilkasy biegną szlaki wodne powszechnie uczęszczane w sezonie żeglarskim.

Charakterystyka i historia jeziora Niegocin

Jezioro Niegocin ma wyjątkowo zróżnicowane dno, niską i dobrze rozwiniętą linię brzegową. Dwie jego największe zatoki traktowane są jako osobne jeziora: Jezioro Boczne – znajdujące się na szlaku do Mikołajek oraz Niałk – znajdujące się na południowo-wschodnim końcu Niegocina. W XVI wieku Niegocin i Jezioro Boczne były osobnymi zbiornikami z lądowym przejściem między Rydzewem i Bogaczewem, bowiem aż do XVII wieku plebania kościoła w Rydzewie znajdowała się w Bogaczewie i została przeniesiona ze względu na przybrane wody jeziora. Dzisiejsza nazwa jeziora Niegocin wprowadzona została zaś po II wojnie światowej w 1949 roku, wcześniej jezioro nosiło pruską nazwę Lowentin See.

Wypoczynek

W latach 80. wody jeziora Niegocin zostały tak zanieczyszczone, że zbiornik stawał się wręcz biologiczną pustynią. Dopiero w 1995 roku stan wód zaczął się poprawiać, dzięki budowie oczyszczalni ścieków w Giżycku i likwidacji zakładu galwanizacji w Wilkasach. Od 1998 roku w jeziorze Niegocin ponownie można się kąpać, a sam zbiornik jest wyjątkowo popularny wśród żeglarzy, ze względu na liczne przystanie w Giżycku i Wilkasach.

Infrastruktura wypoczynkowa zorganizowana jest także w miejscowościach wokół jeziora, w Rydzewie, Grajwie, Bystrym i Strzelcach. W lecie urządzane są tutaj regaty żeglarskie, zimą po zamarzniętej tafli mogą ścigać się bojery.

Polecane obiekty w pobliżu Jeziora Niegocin