Wilkasy

Wilkasy to przepiękna mazurska miejscowość, która urzeka swoim pięknem niejednego turystę. Prawdziwy kontakt z przyrodą, spokój, cisza, czystość i bezpieczeństwo oraz możliwość rozwijania swoich pasji to wszystko, czego oczekiwać może zwolennik przepięknych regionów mazurskich. Wilkasy są miejscowością posiadającą status wsi, zamieszkiwaną przez około półtora tysiąca mieszkańców. W sezonie letnim potrafi jednak pomieścić zdecydowanie większą liczbę turystów, a przy tym dostarczyć urlopowiczom wszystkiego, czego tylko potrzebują.

Położenie geograficzne

Wilkasy położone są w województwie warmińsko – mazurskim na obszarze przepięknych Mazur, w powiecie giżyckim i gminie Giżycko. Geograficznie Wilkasy leżą na północno – zachodnim brzegu jeziora Niegocin, bardzo znanego wśród żeglarzy jachtowych po wodach śródlądowych. To jednak niejedyne jezioro, które znajduje się w bezpośredniej bliskości Wilkasów, choć z pewnością jedno z najbardziej znanych – wieś otaczana jest również przez jeziora Tajty, Wilkasy Duże i Wilkasy Małe.

Fakty historyczne

Wieś została założona przed 1493 rokiem, ponieważ rok ten był datą odnowienia przywilejów dla tutejszych mieszkańców. Wilkasy administracyjnie należały w swojej historii także do państwa niemieckiego, jak wiele innych miejscowości położonych na Mazurach czy nad morzem. W czasach, w których miejscowość ta należała do Niemców, nosiła nazwę Willkassen, a więc bardzo zbliżoną do obecnie funkcjonującej. Na czas trwania drugiej wojny światowej nazwano ją także Wolfsee. Trudno stwierdzić, skąd wzięła się nazwa nadana tej miejscowości podczas II wojny światowej – Wolfsee. Jej angielskie brzmienie może świadczyć o tym, że Wilkasy były uznawane za jeden z punktów strategicznych podczas wojny, a nazwa ich pochodzi od polskich aliantów.

Z czego słyną Wilkasy

Miejscowość słynie przede wszystkim z pięknych, otaczających ją krajobrazów, z możliwości uprawiania sportów wodnych, a także malowniczych miejsc doskonałych do biernego wypoczynku. Tutejsze środowisko przyrodnicze jest czyste, ekologiczne, tym samym oferuje to, czego wielu osobom dzisiaj brakuje. Z kolei przepiękne krajobrazy stają się obiektem wielu przepięknych fotografii, bo sporty wodne to niejedyna pasja, jaką w tych rejonach można rozwijać. Oczywiście ci, którzy uwielbiają obserwować florę i faunę, będą mogli podziwiać bardzo rzadkie gatunki zwierząt i roślin, a także ptaków, które występują tylko na tym rejonie. Wilkasy są także częstym wyborem wśród bardziej zorganizowanych grup turystycznych, dla których wspólny wypoczynek przy ognisku lub na jeziorze jest formą integracji ze swoimi przyjaciółmi lub rodziną.

Co roku do Wilkasów przybywa coraz więcej turystów. Niegdyś wielu było ich zwłaszcza w okresie letnim, obecnie tylko zima jest okresem, w którym nie ma tutaj zbyt wielu urlopowiczów. Świetne warunki do żeglowania, wędkowania oraz uprawiania windsurfingu przyciąga wielu amatorów tych sportów już od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jakkolwiek, nawet zimą jest warto wybrać się w te rejony, ponieważ tutejsze krajobrazy zmieniają się nie do poznania, oferując naprawdę bajkowe widoki i wspaniały relaks.

Atrakcje

Główną atrakcją Wilkasów jest możliwość pełnego relaksu i wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Przepiękne krajobrazy są bez dwóch zdań atrakcją samą w sobie. Ponadto, w tych przepięknych okolicznościach przyrody można uprawiać sporty takie jak: żeglarstwo, kajakarstwo lub po prostu powędkować nad jednym z otaczających Wilkasy jezior. W miejscowości znajduje się port, w którym można zatrzymać się na noc, a przy nim znajdują się lokale gastronomiczne oferujące przepyszne dania z rybki. Jet również możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, tak więc nie musimy posiadać własnego, żeby cieszyć się odpoczynkiem na mazurskich jeziorach.

W Wilkasach znajdują się takie ważne ośrodki jak: Ośrodek Sportowo – Turystyczny AZS Wilkasy, Port PTTK Wilkasy, w którym możemy zacumować jacht oraz Ośrodek Wioska Turystyczna Wilkasy. Co roku do miejscowości tej przybywa coraz więcej turystów, szukających kontaktu z przyrodą i naturą. Wilkasy z roku na rok stają się coraz popularniejsze ze względu na sporty wodne, które można uprawiać na jeziorze Niegocin. Dla wielu turystów Wilkasy są miejscem docelowym podczas urlopu, ale też miejscem przejściowym podczas żeglugi po mazurskich jeziorach.

Noclegi i baza gastronomiczna

Do dyspozycji turystów w Wilkasach są gospodarstwa agroturystyczne, pokoje i kwatery gościnne, a przede wszystkim domki letniskowe, które stanowią większość propozycji zakwaterowania. Jeżeli chcemy spędzić nasze noce podczas pobytu w tej miejscowości w stosunkowo komfortowych warunkach – powinniśmy dokonać rezerwacji miejsc nawet do kilku tygodni przed planowanym urlopem. Warto je jeszcze przed przyjazdem potwierdzić.

Baza gastronomiczna – nie brakuje tutaj lokali, które oferują świeżo złowioną, wspaniale przyrządzoną rybkę słodkowodną. Lokale gastronomiczne oferują regionalne dania, a ponadto dania kuchni polskiej, a także kebaby, pizze i fast foody.

Warto pamiętać

Turyści przebywając w tej miejscowości powinni uważać na pogodę, pilnie słuchać komunikatów zwłaszcza, kiedy wyraźnie widać, że pogoda ulega zmianie. Nie wypływać wówczas na jeziora i starać się bezpiecznie wrócić do portu. Pamiętajmy, by nie wypływać na jezioro nie posiadając chociaż jednej doświadczonej osoby w naszej załodze jachtowej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Wilkasach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
23 ℃
min. 14 ℃
maks. 25 ℃
opady 1.33 mm
słabe opady deszczu
jutro
26 ℃
min. 12 ℃
maks. 26 ℃
opady 8.18 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
17 ℃
min. 10 ℃
maks. 20 ℃
opady 0.19 mm
słabe opady deszczu
2024-06-21
20 ℃
min. 11 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!