Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Jezioro Czos w Mrągowie

Noclegi w okolicy Jeziora Czos w Mrągowie

Jezioro Czos w Mrągowie

Jezioro Czos jest jeziorem rynnowym zlokalizowanym w środkowej części Mrągowa. Od centrum miasta do jeziora można dostać się pieszo dzięki specjalnie przygotowanemu do tego celu chodnikowi. Taki spacer trwa zaledwie 5 minut.

Charakterystyka akwenu

Jezioro składa się z dwóch różnych odnóg. Pierwsza – zachodnia jest stosunkowo węższa, jej długość to ok. 3,5 km. Druga kieruje się na wschód i liczy sobie 1,5 km długości. Obie części są rozdzielone przez półwysep, na którym znajdują się dwa wzniesienia. Najwyższy nosi nazwę Góry Czterech Wiatrów i mierzy 184m. n.p. m.

Jezioro posiada bardzo mocno rozwiniętą linię brzegową o długości około 15 km, natomiast jego dno stanowi muł. Brzeg wschodni otaczają liczne pagórki. Od strony zachodniej rozpościera się niski bezleśny teren, a wybrzeże północno – zachodnie zajmuje miejska zabudowa. Warto również wspomnieć, że ten zbiornik wodny jest częścią szlaku kajakowego rzeki Dajny.

Atrakcje nad jeziorem

Jedną z największych atrakcji na jeziorem Czos są organizowane przez cały sezon liczne imprezy kulturalne w Amfiteatrze, który znajduje się przy linii brzegowej od strony miasta. Są to różne wydarzenia regionalne, a także okazja do zobaczenia wielkich polskich gwiazd estrady. Warto jednak pamiętać, że teren przy Amfiteatrze w trakcie prób estradowych jest zamknięty wraz z częścią promenady, która do niego prowadzi.

Walory turystyczne

Jezioro otaczają liczne deptaki oraz ścieżki rowerowe. Miasto dba o całą architekturę obrazu, która stanowi istotny element zagospodarowania przestrzennego jeziora. Od strony północno- zachodniej można skorzystać z kąpieliska wodnego. Istnieje także możliwość zamówienia posiłku w nadbrzeżnych restauracjach.

Wody jeziora służą nie tylko kąpielom. Można na nim spotkać liczne żaglówki i jachty oraz samemu skorzystać z rejsu po wodach Czosu. Nie brakuje także chętnych na wyprawy wędkarskie i windsurfingowe. Główną atrakcję stanowi również spływ kajakowy, którego nieodłącznym elementem jest właśnie jezioro Czos.

Polecane obiekty w okolicy Jeziora Czos w Mrągowie