Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Jamieńskiego nurtu w Unieściu

Jamieński nurt w Unieściu

Kanał Jamneński, położony na terenie gminy Mielno, między osiedlem Unieście i wioską Łazy, łączy jezioro Jamno i Morze Bałtyckie. Jest atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy, a także dla kajakarzy i fanów żeglarstwa.

Jamneński Nurt

Kanał ma długość około 700 metrów, a jego szerokość wynosi około 20 metrów. Różnica poziomu wody między Jeziorem Jamno, a Morzem Bałtyckim to w przybliżeniu 10 cm. Nad kanałem zbudowano most, który łączy Łazy i Unieście. Na miejscu można zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko tzw. cofki, polegające na zmianie kierunku, w którym przepływa woda. Jest to idealne miejsce dla osób lubiących odpoczywać na łonie natury. W okolicy żyje wiele gatunków ptaków, np. perkozy, czaple siwe, łabędzie, tracze i kaczki krzyżówki. Brzegi porasta sitowie, tatarak, pałka wodna i trzcina pospolita. Jamneński nurt jest często odwiedzany przez zwolenników sportów wodnych. Panują tutaj sprzyjające warunki dla kajakarzy oraz dla miłośników żeglarstwa. W pobliżu, na brzegu jeziora Jamno, znajdują się przystanie żeglarskie.

Historia

Kanał Jamneński został wykopany w 1890 roku. Przyczyną stworzenia takiego projektu był bardzo gwałtowny sztorm, który zapiaszczył mierzeję. Spowodowało to, że stała się ona praktycznie niedostępna dla statków, a nawet mniejszych łodzi. Dzięki powstaniu kanału udało się przywrócić żeglugę między Jeziorem Jamno i Morzem Bałtyckim.

Raj dla wędkarzy

Jamneński Nurt jest często odwiedzany przez wędkarzy przebywających w okolicy. Stanowi bardzo dobrą lokalizację, w której występują zarówno słonowodne, jak i słodkowodne ryby. Ogromna różnorodność gatunków możliwych do złowienia wpływa na atrakcyjność tego miejsca.

Ciekawostki

Kanał jest ciekawy również dla osób zainteresowanych historią, przede wszystkim okresem II wojny światowej, a także lotnictwem. W pobliżu lewego brzegu Jamneńskiego Nurtu można dostrzec pozostałości hangarów zbudowanych na potrzeby jednostek stacjonujących w okolicy Unieścia. Hangary były przeznaczone dla wodolotów. W stosunkowo dobrym stanie znajduje się pochylnia. Była ona wykorzystywana do wodowania samolotów na jezioro, np. maszyn typu Heinkel i Dornier.

Polecane obiekty w pobliżu Jamieńskiego nurtu w Unieściu