Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Noclegi w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Znajdujący się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego grób-pomnik powstał jako upamiętnienie poległych w walce o wolność i niepodległość Polski. Sam pomysł na stworzenie takiego miejsca pojawił się w 1921, po tym jak rok wcześniej w Paryżu powstał pierwszy na świecie grób nieznanego żołnierza upamiętniający półtora tysiąca żołnierzy, którzy zginęli w czasach I wojny światowej.

Upamiętniając bezimiennych obrońców

Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza zawierający szczątki żołnierza polskiego walczącego pod Lwowem odsłonięto 2 listopada 1925 roku pod kolumnadą Pałacu Saskiego. Zachowana trójarkadowa część budynku stanowi dzisiejszy obraz pomnika. Pod koniec II wojny światowej pałac został niemal doszczętnie zniszczony w wyniku wysadzenia. W latach 1990-91 zmianie uległ wystrój grobu. Płonie tam wieczny znicz, a wartę honorową pełnią żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W święta państwowe następuje uroczysta zmiana warty z udziałem władz państwa i najważniejszych osobistości. Odbywają się przemówienia, składane są wieńce, a uroczystości najczęściej transmituje na żywo telewizja publiczna.

Burzliwa historia pomnika

„Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę” – widniejący na płycie grobu napis jest symbolem największego poświęcenia, oznacza bowiem anonimowe oddanie życia za swój kraj. Początkowa koncepcja lokalizacji grobu zakładała utworzenie pomnika w okolicach Cytadeli, Fortu Legionów, a nawet przy Moście Poniatowskim. Ostatecznie jednak wybrano Pałac Saski.

Eksplozja, która doszczętnie go zniszczyła oszczędziła środkową część arkad, wokół których znajdował się grób. Stało się tak z uwagi na niewykonanie rozkazu przez niemieckiego żołnierza podkładającego ładunki wybuchowe. Wychowywany był on bowiem w duchu wartości i przywiązania do tradycji doskonale wiedząc, co znajduje się pod pałacem, który ma zniszczyć. Wystające gołe cegły po bokach częściowo zniszczonych arkad mają przypominać, że była to niegdyś część większej całości.

Uroczystości wojskowe

3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada przy Grobie Nieznanego Żołnierza ma miejsce uroczysta zmiana warty honorowej z udziałem polskich wojsk. Podczas tych uroczystości są składane wieńce przez prezydenta oraz przedstawicieli najwyższych władz. Pododdziały wojskowe ze sztandarami oddają honory w trakcie uroczystej defilady, podczas której wybrzmiewa Warszawianka. Grób Nieznanego Żołnierza jest także miejscem, gdzie odbywają się uroczyste przysięgi i ślubowania. Na co dzień przy grobie pełniona jest warta honorowa. Jest także możliwość obejrzenia ceremonii uroczystej zmiany warty w każdą niedzielę o godz. 12:00. 

Polecane obiekty w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie