Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Fotoplastikonu w Warszawie

Fotoplastikon w Warszawie

Utrwalona na kliszy historia pozwala wrócić wspomnieniami do minionych czasów. Jednak współcześnie znane zdjęcia i aparaty to czas ostatnich 50 - 60 lat. Wcześniej oglądanie fotografii z dalekiego świata możliwe było głównie w książkach lub w miejscach takich jak fotoplastikon. Warszawski egzemplarz działa nieprzerwanie od około 1905 roku i jest obecnie częścią Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dzieje Fotoplastikonu

W stolicy naszego kraju fotoplastikon funkcjonował już pod koniec XIX wieku, jednak nie zachowało się żadne urządzenie, które by pozwoliło określić konkretne miejsce jego umieszczenia. Dopiero od roku 1905 w Warszawie funkcjonuje już oficjalnie obecnie znany Fotoplastikon, którzy działał również podczas II wojny światowej. Jest też najstarszym znanym fotoplastikonem w Europie, który przez cały ten czas znajduje się w jednym i tym samym miejscu.

Nie są znane jego dzieje w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz I wojny światowej, zachowały się jednak liczne kolekcje fotografii wystawianym tam w tym okresie. Do lat 70-tych ubiegłego wieku kolekcja liczyła ponad 3000 przeźroczy, co było bardzo dużą liczbą jak na ówczesne warunki. Jednak już w 2016 roku dzięki patronatowi Muzeum Warszawskiego oraz prywatnym ofiarodawcom, którzy przekazywali swoje fotografie kolekcja powiększyła się do ponad 7 tysięcy sztuk i jest cały czas rozbudowywana.

Od 1973 roku warszawski Fotoplastikon przeszedł w ręce prywatne. Odnowiony w 1992 roku i wydzierżawiony przez Muzeum Powstania Warszawskiego w roku 2008, został następnie odkupiony cztery lata później i obecnie działa jako pełnoprawna filia muzeum.

Dla turystów

W Fotoplastikonie w Warszawie nie tylko można skorzystać z niego niezwykłego urządzenia liczącego sobie ponad 100 lat i zobaczyć przepiękne kolekcje fotografii. Organizowane są w nim również okazjonalne koncerty, wystawy, recitale, spotkania autorskie z pisarzami. Kolekcje zdjęć podzielone są tematycznie na kilkadziesiąt różnych wystaw, które regularnie zmieniają się kilkanaście razy w roku.

Zwiedzanie

Odwiedzać Fotoplastikon można przez cały rok od środy do niedzieli. Działa on w godzinach 10:00-18:00. Poniedziałki oraz wtorki przeznaczone są wyłącznie na lekcje muzealne, z których korzystają głównie grupy zorganizowane. Koszt biletu za wejście do Fotoplastikonu to 4 zł za normalny i 2 zł za ulgowy, w czwartki wchodzić można bezpłatnie. Szczegóły dostępne pod adresem: http://fotoplastikonwarszawski.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Fotoplastikonu w Warszawie