Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku oraz pobliski klasztor dominikański stanowią jeden z najstarszych kompleksów świątynnych w Gdańsku - budowę kościoła datuje się na drugą połowę XII wieku (prawdopodobnie 1185 rok). Średniowieczne kościoły w nadmorskich miejscowościach często budowano pod wezwaniem św. Mikołaja, który wówczas znany był przede wszystkim jako patron marynarzy i rybaków. Sama świątynia powstała na przecięciu dwóch szlaków handlowych, przez co służyć miała nie tylko okolicznym mieszkańcom, ale i wędrowcom czy handlarzom potrzebującym spotkania z Bogiem.

Bazylika marynarzy i rybaków

W styczniu 1227 jeden z najsłynniejszych książąt pomorskich – Świętopełk – przekazał kościół zakonowi dominikanów, których przyprowadził na te ziemie polski duchowny i święty – Jacek Odrowąż. To właśnie z gdańskimi dominikanami związana jest historia jednego z najważniejszych gdańskich wydarzeń, czyli Jarmarku Dominikańskiego, który swą historią sięga roku 1260 i do dziś ściąga turystów z całego świata. Obecnie istniejący kościół pochodzi z przebudowy poprzedniego. Jego budowa rozpoczęła się w 1348 roku. To wtedy i w latach późniejszych starano się "unowocześnić" świątynię - wzniesiono czteroprzęsłowe prezbiterium, zdecydowano się na konstrukcję halową i stworzono trzy nawy, zaś w 1487 roku kościół św. Mikołaja przykryto przepięknym i niezwykle charakterystycznym sklepieniem gwiaździstym oraz podwyższono wieżę.

Tragiczne losy kościoła rozpoczęły się w roku 1813, gdy wskutek rosyjskich działań militarnych kościół niemal całkowicie spłonął. Dwadzieścia lat po wspomnianych wydarzeniach wypędzono zakonników, zaś sam kościół uczyniono kościołem parafialnym (wcześniej służyć miał przede wszystkim dominikanom). Warto jednak zaznaczyć, że "Mikołaj" jako jedyny nie uległ zniszczeniu w trakcie działań II wojny światowej, dzięki czemu możemy dzisiaj podziwiać piękno tej gotyckiej świątyni. Po roku 1945 władze polskie zdecydowały się na nowo sprowadzić do kościoła dominikanów, którzy mieszkają przy nim do dziś.

Wnętrze kościoła

W środku bazyliki na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z połowy XVII wieku przepiękny renesansowy ołtarz główny, dwanaście ołtarzy bocznych, XVIII-wieczna kropielnica w kształcie kielicha, którą wykonano z czarnego marmuru, barokowa chrzcielnica pochodząca z roku 1732 oraz barokowe organy.

Godziny zwiedzania

Zaleca się, aby bazylikę zwiedzać poza godzinami odbywania się mszy świętych i nabożeństw. Msze święte odbywają się: w niedziele i święta 8:00, 10:00, 11:30, 13:00, 16:00, 17:30, 19:00, 21:00, natomiast w dni powszednie 8:00, 12:00, 15:00(w piątki), 18:00, 19:00(oprócz sobót).

Szczegóły można poczytać pod adresem: http://gdansk.dominikanie.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku