Noclegi w pobliżu Dworku Sierakowskich w Sopocie
Dworek Sierakowskich w Sopocie
Starodawne dworki zachowane w dobrym stanie bardzo często służą do dzisiejszego dnia jako miejsca przeznaczone na spotkania i wydarzenia kulturalne, muzea, punkty gastronomiczne, szkoły, instytucje czy urzędy. W przypadku Dworku Sierakowskich w Sopocie, który pochodzi z XVIII wieku, w obecnych czasach pełni on rolę siedziby regionalnego stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.
O dworku
Wzmianki o pierwszym budynku w miejscu obecnego Dworku Sierakowskich pochodzą z początku XVIII wieku, jednak dopiero po koniec stulecia dworek zyskał obecny kształt. A to za sprawą przejęcia go przez rodzinę Sierakowskich. Jest to jeden z najstarszych budynków zachowanych w Sopocie i zarazem w całym Trójmieście. Wnętrza charakteryzują się bogatymi zdobieniami drewnianymi i metalowymi oraz bardzo ozdobnym wzornictwem na obrazach i malowidłach naściennych. Dom jest w całości murowany, z zachowanym oryginalnym układem architektonicznym, w tym również piecami kuchennymi i pomieszczeniami dla służby oraz domowników. Wyposażenie dworku uległo niestety zniszczeniu w wyniku dwóch wielkich wojen światowych oraz wykradania mienia przez uciekające armie.
Doskonale zachowane wnętrza są wynikiem stałego użytkowania dworku przez kolejnych właścicieli. Przez prawie sto lat pełnił on funkcję reprezentacyjną dla jednej z niemieckich rodzin i był przez nią traktowany jak nadmorska rezydencja, w której spędzali lato. Wraz z nastaniem kolejnych właścicieli na początku XX wieku dworek został wydzielony na lokale mieszkalne. Do rąk państwa polskiego wrócił dopiero po II wojnie światowej i został wpisany na listę zabytków, by kilka lat później stać się siedzibą TPS.
Ważne dla turystów
Budynek Dworku Sierakowskich – oprócz roli siedziby TPS – pełni również ważną funkcję kulturalną. Regularnie odbywają się tu tak zwane czwartkowe wieczory muzyczne, w czasie których grana jest muzyka klasyczna, ale również jazzowa lub bluesowa. Wstęp na te imprezy jest bezpłatny. Ponadto wystawiane są tu też obrazy i fotografie rodzimych i regionalnych artystów, również do obejrzenia za darmo. Galeria dostępna jest dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem świąt w godzinach 12:00-18:00. Wśród innych ciekawych wydarzeń kulturalnych wymienić trzeba Wiersze na Piętrze, wernisaże, Teatr przy Stole oraz spotkania TPS.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!