Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Domu Uphagena w Gdańsku

Dom Uphagena w Gdańsku

Dom Uphagena ma za sobą trzy wieki bogatej historii. To jedna z gdańskich kamienic, która powstała w latach 70-tych i 80-tych XVIII w. Pierwotnie była siedzibą rajcy Jana Uphagena, który należał do prominentnej gdańskiej kupieckiej rodziny. Cechowało ich zamiłowanie do luksusu i przepychu. Gdański Dom Uphagena to jedyna w Polsce kamienica mieszczańska udostępniona zwiedzającym, dlatego koniecznie należy odwiedzić to miejsce.

Kamienica mieszczańska

Jan Uphagen wraz z żoną wprowadził się do kamienicy w październiku 1779 r. Dom był urządzany przez wiele lat z wielką dbałością o szczegóły. Pierwsze przyjęcie w nim wydano dopiero w styczniu 1787 r. Uphagen żył w tej kamienicy aż do swojej śmierci w 1802 r. Przez cały XIX w. budynek należał do rodziny. Zapis w testamencie Jana Uphagena, dotyczący braku zmian w pomieszczeniach, spowodował, że kamienica utrzymała swój pierwotny charakter i wystrój. W 1911 r. otworzono w tym miejscu muzeum wnętrz. Niestety w czasie wojny trzeba było zdemontować i ewakuować wyposażenie pomieszczeń. Okazało się to dobrym krokiem, ponieważ pod koniec wojny w 1945 r. kamienica częściowo spłonęła. W 1981 r. podjęto decyzję o przeznaczeniu kamienicy dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W latach 1993-1998 r. trwała jej intensywna odbudowa i odnowa. W czerwcu 1998 r. otworzono tam Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Na początku 2015 r. odrestaurowano wnętrze izby kucharki i umieszczono tam oryginalne meble.

Wnętrze

Aktualnie w kamienicy mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, będący oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W jej wnętrzach podziwiać można odrestaurowane, wyposażone w oryginalne meble wnętrza XVIII-wiecznej kamienicy. Do dyspozycji zwiedzających oddano: sień, kuchnię ze spiżarnią, salonik na antresoli, reprezentacyjny salon oraz cztery saloniki, a także dużą jadalnię i sypialnie. W dawnym kantorze mieszczańskim zaadoptowano sklep muzealny.

Zwiedzanie

Muzeum czynne jest codziennie: w poniedziałki od 10:00 do 13:00, od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00, a w niedziele od 11:00 do 18:00. Poniedziałek jest dniem darmowego wstępu, w pozostałe dni bilet ulgowy kosztuje 5 zł, normalny 10 zł, bilet rodzinny to koszt 20 zł. Oferujemy również bilety grupowe: ulgowe w cenie 4 zł i normalne w cenie 9 zł.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: http://www.mhmg.pl/oddzial/4/dom-uphagena-muzeum-wnetrz-mieszczanskich

Polecane obiekty w pobliżu Domu Uphagena w Gdańsku