Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Domu Jana Matejki w Krakowie

Dom Jana Matejki w Krakowie

Trudno znaleźć bardziej krakowskiego twórcę niż Jan Matejko – malarz, który przez lata ukształtował wyobraźnię Polaków swoimi obrazami przedstawiającymi istotne wydarzenia z historii naszego kraju. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Krakowie znajduje się Dom Jana Matejki – muzeum powstałe w 1895 roku dla upamiętnienia twórcy obrazów takich jak „Bitwa pod Grunwaldem” czy „Hołd Pruski”.

Historia domu mistrza malarstwa

Dom Jana Matejki to budynek, w którym przez lata mieszkał artysta wraz z rodziną, odkupiony od jego spadkobierców wraz z częścią zachowanych przez nich zbiorów dokumentujących jego życie i twórczość. Plan powstania muzeum poświęconego artyście w tym miejscu powstał już w dzień po pogrzebie malarza w 1893 roku, kiedy dziennikarz Marian Sokołowski w krakowskiej gazecie „Czas” apelował, aby na wzór muzeów poświęconych Rafaelowi w Urbino lub Michałowi Aniołowi we Florencji, upamiętnić w ten sposób krakowskiego twórcę. Projekt został podchwycony przez księcia Eustachego Sanguszkę, który stał na czele Towarzystwa im. Jana Matejki i rozpoczął zbiórkę zbierania na ten cel funduszy.

W odkupionym domu od 1896 roku udostępniono zwiedzającym pomieszczenia salonu i sypialni. W późniejszych latach kamienica została przebudowana pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego i Zygmunta Hendla, którzy przystosowali ją do celów muzealnych. W 1904 roku muzeum zostało przekazane Radzie Miasta Krakowa, a przez nią – Muzeum Narodowemu. Po II wojnie światowej i kolejnym remoncie Dom Jana Matejki został otwarty ponownie w 1953 roku. Kolejną renowację przeszedł natomiast z okazji 100-lecia śmierci malarza w 1993 roku.

Zbiory i ekspozycja

W muzeum znalazły swoje miejsce zbiory gromadzone przez Towarzystwo im. Jana Matejki: liczne publikacje o malarzu oraz fotografie jego obrazów. Na pierwszym piętrze kamienicy można zwiedzać sypialnię nazywaną „pokojem pod gwiazdami” i salon. Na trzecim piętrze zachowano natomiast pracownię malarza.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia: poniedziałek – nieczynne, wtorek – sobota 10.00 – 18.00, niedziela 10.00 – 16.00.

Ceny biletów:

  • dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny
  • uczniowie i studenci do 26 lat – 1 zł
  • wykładowcy, studenci, doktoranci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – 1 zł
  • normalny – 9 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • rodzinny (maks. 5 osób w tym 1 dziecko) – 19 zł
  • grupowy normalny (min. 15 osób) – 7 zł
  • grupowy ulgowy (min. 15 osób) – 4 zł
  • niedziela – wolny wstęp na ekspozycje stałe

Szczegółowe informacje do poczytania na www.mnk.pl/oddzial/dom-jana-matejki/

Polecane obiekty w pobliżu Domu Jana Matejki w Krakowie