Noclegi w pobliżu Zamku Królewskiego w Krakowie
Zamek Królewski w Krakowie
Wawel jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce. To obowiązkowy punkt wycieczki nawet dla tych, którzy przyjeżdżają Krakowa tylko na jeden dzień. Zazwyczaj jako „Wawel” określa się teren całego wzgórza, który jednak zabudowany jest przez dwa zabytkowe zespoły. Pierwszy z nich to bazylika archikatedralna wraz z przyległymi budynkami. Drugi, znajdujący się we wschodniej części wzgórza to Zamek Królewski, w którego wnętrzach obecnie mieści się słynne historyczne muzeum.
Położenie
Na Wawel można się dostać od strony ul. Bernardyńskiej i od Podzamcza, gdzie na przedłużeniu ulicy Kanonicznej znajduje się główne wejście wraz z kasami biletowymi. Jeżeli interesuje nas zwiedzanie wnętrz Zamku Królewskiego, to powinniśmy wybrać tę drugą drogę, gdyż bezpłatny wstęp obowiązuje jedynie na zamkowy dziedziniec.
Historia
W obecnym miejscu zamek powstał na przełomie XI i XII stulecia, gdy zdecydowano się przenieść stolicę kraju do Krakowa. Już jednak wcześniej na wzgórzu pojawiały się zabudowania o charakterze rezydencji dla władców, o czym świadczą wyniki badań archeologicznych. Kolejne rozbudowy Zamku Królewskiego przeprowadzane były z polecenia panujących władców. Za Władysława Łokietka wybudowano m. in. Wieżę Łokietkową oraz inne murowane zabudowania.
Dopiero w 1606 roku Zygmunt III Waza zdecydował się na przeprowadzkę całego dworu do Warszawy. Dla zamku na Wawelu zaczęły się gorsze czasy, które pogłębił jeszcze potop szwedzki i III wojna północna. W czasie niemieckiej okupacji swoje biuro i mieszkanie miał tu Hans Frank. W 1945 roku zdecydowano się przeznaczyć całą powierzchnię Zamku Królewskiego na cele muzealne.
Architektura i bogate wnętrza
Jest to obiekt trzykondygnacyjny, na który składają się trzy skrzydła z pomieszczeniami oraz jedno, dopełniające całego założenia. Cechą rozpoznawczą zamku jest duży dziedziniec, który otaczają arkadowe krużganki. Wznoszą się tu również wieże: Sobieskiego, Zygmunta III i Duńska.
W środku znajduje się ponad 70 sal wystawowych przyporządkowanych do różnych ekspozycji, na które obowiązują osobne bilety wstępu. Obecne wnętrza to rekonstrukcja wzorowana na dawnych epokach, jednak materiał, którym dysponowano nie pozwalał na dokładne przywrócenie oryginalnych założeń dla wybranych sal i komnat. Wśród stałych wystaw najważniejszą są „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”. Oprócz nich można oglądać jeszcze mi. in. zbrojownię oraz skarbiec koronny.
Zwiedzanie
Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu i ekspozycji. Większości zbiorów jest zamknięta w poniedziałek. Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od ekspozycji, na którą chcemy się wybrać. W sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) wszystkie bilety są o kilka złotych tańsze, niż w sezonie letnim. Bardziej dokładne informacje znajdują się na stronie http://wawel.krakow.pl/pl/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!