Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Stanisława Kostki w Łodzi

Kościół Św. Stanisława Kostki w Łodzi

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi powstała pod koniec XIX wieku. W 1895 roku powołano komitet budowy katedry, w którego skład weszli słynni łódzcy fabrykanci, czyli Juliusz Kunitzer, Juliusz Teodor Heinzel, Józef Richter, Edward Herbst oraz Adolf Hoffrichter. Kamień węgielny poświęcono 16 czerwca 1901 roku i dokonał tego warszawski arcybiskup Wincenty Chościak-Popiel.

Historia

Kościół wybudowano w latach 1901-1912. Jest on murowany, a do budowy użyto jasnożółtej cegły, nieotynkowanej, w stylu Rohbau. Projekt świątyni stworzyła łódzka spółka Wende i Zarske, która należała do Niemców. Współautorem tego projektu był znany berliński architekt Emil Zillmann. Swój niewielki udział mieli również inni architekci, m. in. Sławomir Odrzywolski z Krakowa oraz Józef Dziekoński z Warszawy. Bazylika jest trójnawowa i wzorowana na katedrze w niemieckim Ulm. Warto wiedzieć, że archikatedra jest najwyższym budynkiem w całej Łodzi oraz jednym z najwyższych polskich kościołów, jej wysokość wynosi bowiem 104,5 m.

Świątynia stała się katedrą w 1922 roku i konsekrował ją biskup Wincenty Tymieniecki. W 1927 roku zbudowano wieżę oraz powieszono dzwon "Zygmunt", a w latach trzydziestych powstała krypta w podziemiach świątyni, gdzie spoczywają łódzcy biskupi. Podczas II wojny światowej została ograbiona i znajdowały się w niej wojskowe składy. W latach siedemdziesiątych miał natomiast miejsce poważny pożar katedry, który zniszczył cały dach. Później została jednak odrestaurowana i w 1989 roku Jan Paweł II przyznał jej tytuł mniejszej bazyliki, a w 1992 roku tytuł archikatedry (otworzono wówczas archidiecezję łódzką. Całkiem niedawno na wieży powieszono dzwon "Serce Łodzi".

Największe zabytki

W katedrze na uwagę zasługuje między innymi powieszony niedawno dzwon "Serce Łodzi". Oprócz tego warto przyjrzeć się zabytkowym organom oraz pięknemu ołtarzowi głównemu Przemienienia Pańskiego, w którym znajduje się pozłacane tabernakulum oraz wiele figur np. patronów Polski. Na uwagę zasługuje też ołtarz św. Stanisława Kostki.

Dokładniejsze informacje dostępne są pod adresem http://www.katedra.lodz.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Stanisława Kostki w Łodzi