Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Cerkiew św. Ducha w Białymstoku

Noclegi w pobliżu Cerkwi św. Ducha w Białymstoku

Cerkiew św. Ducha w Białymstoku

Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku jest największą prawosławną cerkwią znajdującą się na terenie Polski. Ten imponujący budynek wyświęcono w 1999 roku, a jej budowa trwała od lat 80-tych XX wieku. Wyróżnia się ciekawym połączeniem nowoczesnej architektury sakralnej z tradycją. To jeden z symboli Białegostoku.

Historia

Od lat 70. XX wieku diecezja starała się o zgodę na wybudowanie cerkwi w Białymstoku. Czynne obiekty przestały wystarczać na potrzeby rosnącej ludności miasta. W lutym 1981 roku, po wielu staraniach, biskup Sawa otrzymał informację o włączeniu cerkwi do planu budownictwa sakralnego na następny rok. Budowa nie została dobrze przyjęta przez mieszkańców okolicy, przed jej ukończeniem budynek był trzy razy podpalany. Na Boże Narodzenie 1988 roku oddano do użytku cerkiew dolną znajdującą się w podziemiach budynku. Cerkiew konsekrowano w 1999 roku. Cztery lata po jej poświęceniu rozpoczęto prace nad wykonaniem fresków pokrywających ściany. Ostatnim elementem była dzwonnica, która powstała w latach 2006–2012.

Architektura

Jest to jednonawowa cerkiew z pięcioma kolumnami. Projekt architektoniczny został oparty na symbolice Zesłania Ducha Świętego. Kopuły świątyni symbolizują postaci czterech ewangelistów i Jezusa Chrystusa. Ściany i kopuły cerkwi mają natomiast kształty przypominające języki ognia. Wnętrze tej pięknej świątyni jest pod wieloma względami nowoczesne, jednocześnie ściśle nawiązuje do tradycji prawosławnej.

Dzwonnica

Przy cerkwi zbudowano bardzo efektowną dzwonnicę, która ma 70 metrów wysokości. Iglica pełni jednocześnie funkcje dzwonnicy oraz bramy, która prowadzi na teren świątyni. Wewnątrz znajduje się 10 dzwonów. Cerkiew warto obejrzeć w promieniach popołudniowego słońca, które odbija się w oknach oraz złotych elementach.

Wnętrze

Wewnątrz cerkwi znajduje się ikonostas zawierający 260 ikon. Ściany świątyni pokryto dekoracją malarską, której łączna powierzchnia wynosi 6500 metrów kwadratowych. W świątyni znajduje się także panikadiło o rozpiętości 6 metrów. Posadzka została zrobiona z marmuru i granitu sprowadzonego z Białorusi i Ukrainy. W podziemiach znajduje się druga cerkiew, której patronką jest Ikona Matki Bożej „Nieoczekiwana Radość".

Polecane obiekty w pobliżu Cerkwi św. Ducha w Białymstoku