Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Noclegi w pobliżu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Łódź była ważnym ośrodkiem przemysłowym. Od momentu swojego powstania kojarzona była z ulicą Piotrkowską łączącą Piotrków Trybunalski ze Zgierzem oraz z przemysłem włókienniczym. Wspomniany przemysł włókienniczy był powodem rozkwitu miasta. Władze Łodzi nie zapomniały o swoich korzeniach i na przestrzeni lat postanowiono dokumentować osiągnięcia oraz pielęgnować historię miasta. Łódzka Manufaktura utrzymująca architekturę starych fabryk włókienniczych czy Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to pomniki hołdujące historii miasta. O ile Manufaktura swoim wyglądem przypomina XIX wiek o tyle Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przenosi w czasy rozkwitu przemysłu włókienniczego.

Trudne początki

Pierwsze próby powstania Centralnego Muzeum Włókiennictwa nastąpiły w 1952 roku, w którym Krystyna Kondratiukowa utworzyła dział tkactwa w łódzkim Muzeum Sztuki. Odrębna jednostka nazwana Muzeum Historii Włókiennictwa została powołana 1960 roku. Dopiero w roku 1975 nazwę przekształcono na Centralne Muzeum Włókiennictwa, a 2013 roku uzyskało nazwę stosowaną do dziś, czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Piękna historia

Centralne Muzeum Włókiennictwa posiada w swojej szerokiej ofercie wystawy stałe. Zwiedzając muzeum można zobaczyć zrekonstruowaną tkalnię z przełomu XIX i XX wieku, gdzie dokładnie widać, jak wyglądała praca tkacza i jak była ciężkim zawodem. Ozdobą wystaw jest kotłownia - muzeum interaktywne, w którym zwiedzający mogą zobaczyć filmy, uczestniczyć w quizach. W zbiorach muzeum zobaczyć także można maszyny włókiennicze, poznać sposób ich pracy oraz drogę ewolucji, jaką przeszły. Dla zwiedzających jest także udostępniony skansen, w którym podziwiać można rekonstrukcję mieszkań robotniczych, rekonstrukcję izby warsztatowej oraz wystawę „W kuchni Pani Goldbergowej”. Muzeum ma także swój dział edukacyjny i oferuje warsztaty plastyczne czy lekcje muzealne. Wydarzenia kulturowe dotyczące Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to cykl koncertów odbywających się w okresie wakacyjnym zwany Geyer Music Factory.

Przydatne informacje

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma Różne godziny otwarcia zmienne każdego dnia. Cena biletów uzależniona jest także o zakresu zwiedzania muzeum i waha się od 6 zł do 15 zł.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem www.muzeumwlokiennictwa.pl

Polecane obiekty w pobliżu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi