Mielno

Mielno

Położenie Mielna

Mielno to znany kurort nad Morzem Bałtyckim. Jedno z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Polsce, o którym słyszał na pewno każdy Polak. Położony jest tuż obok Kołobrzegu i Koszalina w zachodniej części Polski, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. Do tych miast można organizować wypady i dzięki temu w okolicy jest znacznie szersza gama atrakcji. Mielno to jednak nie tylko Morze Bałtyckie. Drugim zbiornikiem wodnym jest Jezioro Jamno, które stanowi centrum sportów wodnych w okolicy. Bardzo szeroka linia brzegowa oraz dostęp do Jeziora to ogromne atuty Mielna. Fragmentami przypomina nawet Mierzeję Helską w miejscu, gdzie pasmo lądu oddziela Morze Bałtyckie od Jeziora Jamno.

Historia Mielna

Pierwsze informacje na temat tego miejsca pochodzą już z XIV wieku. W 1410 roku Mielno zostało całkowicie zniszczone przez wojska polskie i litewskie. W dalszej historii wieś była odbudowywana i niszczona. Jeszcze podczas wybuchu II Wojny Światowej, Mielno było nieznaną wioską zamieszkiwaną przez mniej niż 400 osób. Dopiero zakończenie wojny przyniosło tej miejscowości dzisiejszą pozycję. Ciągły rozwój, unowocześnianie rozbudowy, bogata linia brzegowa i dostęp do Jeziora Jamno – to wszystko zdecydowało, że dziś Mielno jest już jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że w latach 70. XX wieku w Mielnie rozważano budowę jednego z największych portów w kraju. Swoją wielkością miał przewyższać ten w Kołobrzegu a wybudować go chciano z wykorzystaniem jeziora. Niestety na planach się tylko skończyło i nie doszło nigdy do jego budowy.

Atrakcje turystyczne w Mielnie i okolicach

Mielno to jedna z najchętniej wybieranych miejscowości wakacyjnych nad Morzem Bałtyckim. Jest znakomicie przystosowana dla turystów i oferuje cały szereg ciekawych atrakcji i możliwości spędzenia czasu. Najważniejszym atutem jest oczywiście dostęp do wód – Morza Bałtyckiego i Jeziora Jamno. Mielno na tych dwóch zbiornikach wodnych opiera swoją turystykę. Szeroka linia brzegowa, strzeżone kąpieliska nad morzem i jeziorem ale także wysoko rozwinięty poziom sportów wodnych i wypożyczalnie sprzętu wodnego gwarantują ogromne możliwości spędzania czasu nad wodą. Ciekawym miejscem, które turyści z dziećmi lub młodzieżą powinni odwiedzić to park linowy Tukan. Jest on położony tuż przy plaży. Park dzieli się na 4 części, łącznie znajduje się tam ponad 70 atrakcji. Pierwsza część jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci (powyżej 130 centymetrów wzrostu). Przebiega około dwóch metrów nad ziemią i gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Oczywiście nad zdrowiem dzieci czuwają instruktorzy. Trudniejsza trasa to 15 przeszkód linowych dla nieco starszych osób. Położona jest na różnych wysokościach, najwyższy jej punkt to około 7 metrów nad ziemią. W skład tej części parku wchodzą także dwie kolejki tyrolskie. Trzecia i czwarta trasa to już konieczne znaczne umiejętności. Najtrudniejsze fragmenty są wyposażone w nawet 80 metrowe zjazdy tyrolskie. Park linowy to miejsce, gdzie można spędzić dużo czasu. Nie tylko na zabawie, ale także miejsce to oferuje punkty gastronomiczne i parking w razie konieczności zostawienia samochodu. Charakterystycznym miejscem w Mielnie jest na pewno zespół ogrodowy z labiryntem. Jest to unikatowe miejsce w skali światowej. Ogrody Hortulus Spectabilis to dość nowy obiekt, otwarty dopiero w 2014 roku. Największą ciekawostką jest labirynt, który wykonany został z ponad 18 tysięcy sadzonek. Całkowita powierzchnia labiryntu to jeden hektar a łączna długość korytarzy to ponad 3 kilometry. Jest to świetna zabawa i jedyne takie miejsce w Polsce. Każdy na pewno miałby ochotę zobaczyć jak wygląda ten labirynt z góry. To jest możliwe dzięki wieży widokowej o wysokości 20 metrów. Widać z niej nie tylko te przepiękne ogrody, ale także całą okolicę łącznie z Morzem Bałtyckim. Cała powierzchnia ogrodów, labiryntu i całego tego ośrodka to ponad 6 hektarów. W ogrodach znajdziemy wiele rodzajów egzotycznych roślin z całego świata. Jest to idealne miejsce do spędzenia kilku godzin, jest to także atrakcja przystosowana dla rodziców z wózkiem dziecięcym oraz dla osób niepełnosprawnych.

Punkty gastronomiczne i baza noclegowa w Mielnie

Jeśli chodzi o bazę noclegową w Mielnie to jest ona znakomicie rozwinięta. Wiele ośrodków noclegowych, hoteli i pensjonatów gwarantuje dużą ilość miejsc. Jednak trzeba wiedzieć, że Mielno to miejscowość, która tętni życiem zarówno za dnia, jak i nocą. Liczne imprezy i dyskoteki są świetną zabawą, jednak trwają do białego rana i w mieście może być po prostu głośno. Z pomocą przychodzą tu jednak okoliczne miejscowości jak Unieście, Gąski czy Chłopy, które są oddalone zaledwie kilka kilometrów od Mielna i posiadają wiele miejsc noclegowych. Oczywiście dla osób planujących spontaniczne wypady także znajdą się tanie noclegi w pensjonatach i licznych ośrodkach wypoczynkowych. Jeśli chodzi zaś o bazę gastronomiczną to w Mielnie jest ona na najwyższym poziomie. Najbardziej cenione restauracje działają w hotelach czy na przykład Parku Linowym Tukan lub przy ogrodach z labiryntem. Jednak w Mielnie także popularne są liczne smażalnie ryb oraz mniejsze restauracje. ). Jako miejscowość turystyczna, Mielno oferuje także wiele budek z kebabami, pizzerii i restauracji typu fast-food. Jest to miasto kompletne – duża ilość ciekawych atrakcji, znakomicie rozwinięta baza noclegowa w samym mieście, jak i jego najbliższej okolicy, bardzo dobra baza gastronomiczna i oczywiście Morze Bałtyckie wraz z Jeziorem Jamno gwarantują możliwość wypoczynku nad wodą oraz uprawianie sportów wodnych.

Cykliczne atrakcyjne wydarzenia w Mielnie

Nadmorskie Mielno, to miejscowość turystyczna, która przede wszystkim kojarzy się z letnim wypoczynkiem. Ale Mielno ma wiele więcej do zaoferowania niż tylko plażę i morze. Odbywają się tu wydarzenia, które przyciągają wczasowiczów, także poza okresem wakacyjnym. W lutym Mielno odwiedzają miłośnicy lodowatych kąpieli, którzy przybywają na Międzynarodowy Zlot Morsów. Temu wydarzeniu, największemu w Polsce, a jednemu z największych na świecie, towarzyszą dodatkowe atrakcje – zawody, animacje dla dzieci, Bal Morsów, Bieg Śniadaniowy Morsów, parada ulicami Mielna. Wyjątkowym wydarzeniem jest także Nadbałtycka Wiosna Esperantystów, które gromadzi ludzi znających i używających języka esperanto – czyli esperantytów. Spotykają się by doskonalić język oraz prowadzić kursy i prelekcje. Pod koniec czerwca, w wigilię św. Jana, Mielno świętuje Noc Kupały, czyli Słowiańskie Walentynki. Jest to też symboliczny początek lata. W programie są występy artystyczne, ognisko, warsztaty rękodzielnicze oraz artystyczne. Jest to impreza, skierowana do wszystkich pokoleń. Na początku sierpnia na Stadionie Miejskim Saturn odbywa się Hippieza – czyli najgorętszy festiwal muzyczny nad morzem, trwa on dwa dni, a organizowany jest przez Przystań.Kultura. Ciekawym kulinarnym wydarzeniem jest Wakacyjna Kuchnia z Drobiem, podczas którego odbywają się warsztaty kulinarne, pokazy i degustacje, animacje dla dzieci, dyskusje panelowe oraz występy artystyczne. Sezon turystyczny zamyka Święto Wody, które zastępuje tradycyjne dożynki gminne. W trakcie imprezy prezentowane są zespoły artystyczne i lokalne stowarzyszenia, organizowane są turnieje sportowe, a także zabawa taneczna. Poza sezonem Mielno jest gospodarzem Ogólnopolskiego Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Mielnie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 14 ℃
maks. 19 ℃
opady 4.89 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
19 ℃
min. 14 ℃
maks. 19 ℃
opady 15.78 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
18 ℃
min. 14 ℃
maks. 19 ℃
opady 0.92 mm
słabe opady deszczu
2024-06-02
16 ℃
min. 13 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!