Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Cesarski w Poznaniu

Noclegi w pobliżu Zamku Cesarskiego w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu

Stanowi z pewnością jedną z kultowych i rozpoznawalnych budowli w Poznaniu, a jednocześnie budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Zamek Cesarski to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia, zobaczenia i zwiedzenia – zwłaszcza że znajduje się blisko centrum i stanowi jeden z podstawowych punktów na mapie turystycznej miasta.

Młody zamek

Budowany w latach 1905-1910 jest ostatnim zamkiem na ziemiach polskich oraz ostatnim w tej części Europy, który zachował się w całości w stanie niemalże identycznym jak podczas budowy. Miał być siedzibą cesarza Wilhelma II, ale wybuch I wojny światowej zupełnie zmienił układ geograficzny i Poznań dostał się na tereny polskie, a sam zamek stał się wkrótce siedzibą polskich prezydentów. Wykonany wedle architektury neoromańskiej na planie nieregularnego wieloboku był odwiedzany przez cesarza zaledwie kilkakrotnie. O wiele bardziej przysłużył się podczas II wojny światowej, gdy swoją siedzibę mieli tu niemieccy oficerowie, a później sam Adolf Hitler. Po zakończonej wojnie budynek przez moment pełnił funkcję więzienia dla niemieckich jeńców, później został przemianowany na koszary Armii Ludowej, na końcu zyskując rolę nowego miejskiego ratusza. Walory turystyczne zamku zaczęto odkrywać dość późno – dopiero w roku 1979 rozpoczęto oficjalne prace mające na celu przygotowanie rezydencji cesarskiej do odwiedzania przez turystów.

Walory turystyczne

Obecnie pełni on nie tylko rolę historycznego – choć dość młodego – pomnika dziejów, stanowiąc przede wszystkim dużą rolę kulturalną we współczesnym Poznaniu. W zamku znajdują się liczne sale wystawowe i koncertowe, a także sale balowe i audiencyjne przeznaczone głównie do zwiedzania; koncerty organizowane są również na dziedzińcu razem z wieloma innymi wydarzeniami kulturalnymi, wystawami, festynami historycznymi i jarmarkami. Ozdobą wewnętrzną zamku jest system krużganków. Mieści się tu także Muzeum Powstania Poznańskiego z roku 1956, Teatr Animacji, a w okolicy zaś ogród Zamkowy i Różany.

Warunki zwiedzania

Zwiedzanie możliwe jest codziennie w godzinach od 10 do 21, natomiast cena biletów jest w dużej mierze uzależniona od tego, co dokładnie chce się zobaczyć: samą ekspozycję, wystawy artystyczne, wejść do muzeum lub skorzystać z oferty kina pałacowego.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stroni www zamku: http://ckzamek.pl

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Cesarskiego w Poznaniu