Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Arboretum Leśny Ogród w Lądku Zdroju

Arboretum Leśny Ogród w Lądku Zdroju

Jedno z nielicznych leśnych arboretów w Polsce – Leśny Ogród w Lądku Zdroju – warto odwiedzić z kilku powodów. Najważniejszy to oczywiście wspaniałe widoki, jakie można zobaczyć na jego terenie, ale także możliwość bliższego poznania unikatowej flory regionu. Arboretum cechuje się wyjątkowo naturalnym ekosystemem, który jest nienaruszony ludzką ręką.

O ogrodzie

Liczący sobie nieco pond 2 ha ogród dendrologiczny w Lądku Zdroju swoje początki miał znacznie skromniejsze. Powstając w 1972 liczył zaledwie 0,6 ha i dopiero rok później został powiększony do obecnego rozmiaru. Pierwotnie posiadał także znacznie mniej roślin – zarówno pod względem różnorodności gatunkowej, jak i samej ilości zebranych okazów. Arboretum Leśny Ogród jest ze względu na swoje górskie (Góry Złote) położenie najwyżej leżącym ogrodem tego typu w Polsce. Lokalizacja znajduje się w bliskim sąsiedztwie centrum Lądka Zdroju, dlatego jest często i chętnie odwiedzana przez turystów.

Mnogość gatunków

Pierwotnie arboretum liczyło 251 różnych gatunków drzew i krzewów, w większości różaneczników, jednak z braku odpowiedniej opieki w 1997 roku naliczono o sto mniej gatunków. Dopiero po odnowie ogrodu oraz zapewnieniu mu właściwej opieki ogrodniczej populacja rosnących tu drzew i krzewów ponownie znacząco wzrosła. Obecnie Ogród Leśny jest stale rozwijany, sprowadzane są nowe okazy flory, wydzielane osobne ekosystemy, w których mogą się one swobodnie rozwijać.

Na terenie arboretum znajduje się kilka naturalnych pomników przyrody. Są miejsca do siedzenia, ławeczki, stoły, kawiarnia, można tu także zorganizować sesję fotograficzną. Najlepszym okresem do zwiedzania ogrodu jest czas pomiędzy majem a lipcem, kiedy kwitnie największa liczba roślin, stanowiąc niewyobrażalnie piękne naturalne tło do podziwiania.

Wstęp do ogrodu

Wejście do Arboretum Leśny Ogród jest odpłatne. Koszt to 5 zł za bilet normalny oraz 3 zł za ulgowy, który przysługuje dzieciom, młodzieży oraz studentom do 26 lat. Grupy zorganizowane płacą 45 zł za każde 10 osób, wstęp dla opiekuna jest bezpłatny. Emeryci i renciści muszą zapłacić za wstęp 4 zł. Arboretum otwarte jest wyłącznie w sezonie letnio-jesiennym od 1 maja do 31 października, można je zwiedzać codziennie prócz poniedziałków między 10:00-18:00.

Polecane obiekty w pobliżu Arboretum Leśny Ogród w Lądku Zdroju