Powidz

Podstawowe informacje

Powidz jest niewielką, zamieszkiwaną przez niespełna 2500 mieszkańców wsią leżącą w województwie wielkopolskim powiecie słupeckim. To właśnie stąd wywodzi się znakomity chirurg Ignacy Zielewicz czy malarz Jan Kanty Szwedkowski tworzący swoje największe dzieła w połowie XIX wieku. Na co dzień to ciche i spokojne miejsce, jednak w okresach największego sezonu turystycznego tętni życiem i jest wspaniałym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

Historia

Źródła historyczne podają, że Powidz istnieje od roku 1243, kiedy to ówcześnie panujący książę Bolesław Pobożny zezwolił lokalnemu wójtowi na stworzenie w miejscu dzisiejszej wsi niewielkiej osady lokowanej na prawie niemieckim o powierzchni około 57 łanów (powierzchnia ta pozwalała na osadzenie się 200-300 mieszkańcom). Do dziś nie wiadomo czy miała być to wiejska czy miejska osada, bowiem istnieje wiele źródeł historycznych przemawiających zarówno za jedną jak i drugą tezą. Oficjalnie Powidz prawa miejskie otrzymał na przełomie wieku XIII i XIV, jednak w 1934 roku w wyniku przeprowadzanej wówczas reformy administracyjnej prawa te bezpowrotnie utracił.

Atrakcje turystyczne

Niewątpliwie jedną z największych lokalnych atrakcji jest malowniczo położone Jezioro Powidzkie. Jezioro jest dość duże (1175 ha) i głębokie (najgłębsze miejsce ma około 46 metrów), dlatego koniecznie trzeba zachować ostrożność i pod żadnym pozorem nie zażywać kąpieli w niewyznaczonych do tego celu miejscach. Na terenie gminy nie funkcjonują żadne ośrodki przemysłowe, dlatego cieszyć się możemy czystym i niczym nie skażonym powietrzem nad jeziorem w otoczeniu szumiących lasów. Istny raj dla miłośników spokoju. Dla tych którzy lubią wypoczywać nieco aktywniej, jest możliwość popływania żaglówkami lub wzięcie kilku lekcji windsurfingu.

Na spacer można wybrać się do Powidzkiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 600 ha. Park zachwyca nie tylko bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu, ale również występującymi tu licznie gatunkami roślin i zwierząt. Szacuje się, że teren ten zamieszkuje ponad 170 gatunków ptaków, 34 gatunki ssaków, 10 gatunków gadów, 5 gatunków płazów, 22 gatunki ryb oraz 990 gatunków roślin naczyniowych, spośród których ponad 60 podlega ochronie prawnej. Ponadto występuje tutaj 216 zbiorowisk roślinnych. Na uwagę turystów przebywających w Powidzu zasługuje również kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja z drugiej połowy XIX wieku oraz przebiegająca trasa Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej (stacja Powidz).

Dookoła Jeziora Powidzkiego

Jezioro Powidzkie nie jest tylko najczystszym, ale również i największym lokalnym akwenem wodnym – jego powierzchnia wynosi 1175 ha. Było już kilku śmiałków, którym z powodzeniem udało się objechać je dookoła. A to nie lada wyzwanie bowiem jego długość wynosi 11 300 metrów, a linia brzegowa w całości liczy około 30 kilometrów. Świeże powietrze i piękne widoki wynagrodzą nawet największy wysiłek.

33 Baza Lotnictwa Transportowego Powidz

W Powidzu swoją siedzibę ma także jedna z wojskowych baz lotniczych. Funkcjonuje ona od 1 lipca 2010 roku. Baza powstała po to by zabezpieczać szkolenia od strony logistycznej, kontroluje aktualne działania 14 eskadry lotnictwa transportowego,, utrzymuje stan gotowości do nagłych i wyjątkowych sytuacji. Struktura 33 Bazy Lotnictwa Transportowego złożona jest ze sztabu, dowództwa, Grupy Działań Lotniczych, Grupy Obsługi Technicznej oraz Grupy Wsparcia.

Noclegi

W samej wsi hotelu nie ma, znajduje się on dopiero w okolicy jeziora, nieco oddalony od pozostałych zabudowań. Za to nocleg znaleźć można w wielu kwaterach prywatnych czy gospodarstwach turystycznych w zależności od upodobań i budżetu. Pokoje są czyste, ładnie umeblowane i różnie wyposażone w zależności od ceny. Nieopodal Jeziora Powidzkiego mieści się hotel połączony ze spa - to ciekawe rozwiązanie dla spędzających urlop w tych okolicach, którzy dodatkowo są wielbicielami kosmetycznych zabiegów. Miłośnicy spania pod namiotami także znajdą coś dla siebie na dużym i wygodnym polu kempingowym.

Gdzie dobrze zjeść

Możliwości znalezienia całkiem niedrogiej i smacznej gastronomii jest dość dużo. Posiłki jadać można w miejscu, gdzie zatrzymujemy się na nocleg (w większości przypadków przynajmniej jeden posiłek wliczony jest w cenę), w kilku okolicznych restauracjach serwujących lokalne przysmaki, ale nie tylko. W okolicy jeziora wybrać się możemy na pyszną, świeżo złowioną rybę lub zakupić równie smaczną wędzoną. Najczęściej serwowane w tych okolicach są: sieje, szczupaki, liny, sumy, węgorze oraz sandacze. Jeśli uda się trafić na sielawkę to jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, bowiem ryba ta stanowi tu pewien rarytas, gdyż jest ich tu naprawdę niewiele, pomimo bardzo czystych wód jeziora.

Wakacyjny urlop

Powidz z roku na rok staje się coraz chętniej odwiedzanym miejscem nie tylko przez turystów z Polski. Bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna zachęta do spędzenia urlopu w tym właśnie miejscu. Przede wszystkim Jezioro Powidzkie - jedno z najczystszych jezior w naszym kraju zachęca do odpoczynku. Wraz z napływem turystów w Powidzu pojawia się coraz więcej możliwości aktywnego i pasywnego spędzania wolnego czasu - dla każdego znajdzie się coś miłego, szczególnie dla rodzin z dziećmi szukającymi odpoczynku i wytchnienia.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Powidzu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 6 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
22 ℃
min. 12 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
22 ℃
min. 13 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!