Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Noclegi w pobliżu Kościoła Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Zakopane położone jest w województwie małopolskim i jest siedzibą powiatu tatrzańskiego. Większość osób nazywa je zimową stolicą Polski, do której przybywają turyści, by nacieszyć się zimowym szaleństwem na stokach. Inni traktują to miasto jako punkt wypadowy do wędrówek górskich. Jeszcze inni w Zakopanem widzą miejsce pełne historii i zamierzają jak najlepiej poznać jego zabudowę. Jednym z ciekawszych obiektów sakralnych jest zakopiański kościół Świętej Rodziny. Świątynia znajduje się przy ulicy Krupówki 1a, czyli w samym centrum miasta.

Historia kościoła

Sam kościół jest najstarszą rzymskokatolicką budowlą Zakopanego pochodząca z końca XIX wieku. Jej budowa trwała aż 17 lat, a finansowana była z datków parafian oraz właściciela dóbr ziemskich hrabiego Władysława Zamoyskiego. Prace nad projektem zlecono architektowi Józefowi Pius Dziekońskiemu. Dwunawowa bazylika z transeptem (nawa krzyżowa) wzniesiona została w stylu neoromańskim. Charakterystyczna dla tego obiektu jest również wieża z dwoma wieżyczkami schodowymi oraz trzy kaplice.

Mimo, iż z zewnątrz dominuje styl neoromański to w środku odnaleźć można także inne motywy. Kazimierz Wakulski jest autorem głównego ołtarza – ma on nietypową formę tryptyku, w którego centrum znajduje się rzeźba Świętej Rodziny. Natomiast po bokach znajdują się sceny Zwiastowania i Nawiedzenia św. Elżbiety. Wielobarwna polichromia znajdująca się na ścianach prezbiterium jest przedstawieniem góralskiej interpretacji Ośmiu Błogosławieństw.

Przynależąca do kościoła kaplica św. Jana Chrzciciela jest ciekawym obiektem w pełni reprezentującym zakopiański styl. Biskup krakowski Jan Puzyna konsekrował kościół w roku 1899. Z ciekawostek warto wiedzieć, iż wikariuszem tej parafii był obecny błogosławiony Piotr Dańkowski (męczennik II Wojny Światowej). Kościół w roku 1997 odwiedził papież Jan Paweł II.

Informacja dla turystów

Wszystkich przydatnych informacji na temat godzin otwarcia świątyni oraz odbywających się w niej mszy, czy uroczystości można szukać na stronie www.swrodzina.net

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Najświętszej Rodziny w Zakopanem